zwolnienia przedmiotowe
W trakcie aktualizacji
13.08.2024 Podatki

W Ministerstwie Finansów rozpoczęto prace nad kolejnymi zmianami w PIT i CIT. Celem proponowanych zmian jest uporządkowanie przepisów updof i updop, wyeliminowanie wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany dotyczą m.in. ulgi termomodernizacyjnej i ulgi IP BOX, zagranicznych spółek kontrolowanych, cen transferowych i fundacji rodzinnych. Rząd ma zająć

W trakcie aktualizacji
10.05.2024 Podatki

Pracownik otrzymał rok temu dofinansowanie do okularów. W tym roku skarży się, że wzrok mu się popsuł i chce, żebyśmy go ponownie skierowali do lekarza okulisty. Czy jeśli po takiej konsultacji dostanie zalecenie kupienia nowych okularów, to dofinansowanie do nich nadal będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego u pracownika?

W trakcie aktualizacji
26.04.2024 Podatki

Zakład opieki zdrowotnej korzysta w stosunku do swojego dochodu ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop. Czy zakład jest uprawniony do podwyższania i obniżania stawek amortyzacyjnych? Czy też dotyczy go art. 16i ust. 8 updop?

W trakcie aktualizacji
12.02.2024 Podatki

Przedsiębiorcy z tzw. sektorów energochłonnych mogą w latach 2022–2024 otrzymywać rządowe rekompensaty z tytułu podwyżek cen energii. Ci z nich, którzy skorzystali z tej możliwości i wypłacono im takie rekompensaty, powinni ich otrzymanie rozliczyć podatkowo. Kwestia rozliczania podatkowego takich rekompensat może niestety budzić wątpliwości u podatników.

W trakcie aktualizacji
07.02.2024 Podatki

Do prowadzonego przez mnie biura rachunkowego zgłosił się klient – osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Od 1997 r. jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości położonej w gminie X. W 2023 r. wojewoda wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wśród nieruchomości przeznaczonych pod tę inwestycję znalazła się między innymi działka należąca do klienta. W styczniu

Artykuł nieaktualny
12.01.2024 Podatki

W 2024 r. podatnicy nie mogą już korzystać z podwyższonych limitów zwolnień z PIT, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 i 78 lit. b updof. Podwyższone kwoty obowiązywały tylko do końca 2023 r.

W trakcie aktualizacji
12.01.2024 Podatki

Rozwiązaliśmy za porozumieniem stron umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników z grupą ponad 30 osób. W porozumieniu zagwarantowaliśmy pracownikom, poza ustawowymi świadczeniami, dodatkowe odprawy za skrócenie okresu zatrudnienia (na podstawie porozumienia zbiorowego). Celem tej odprawy jest wyrównanie pracownikom części szkody, jaką ponieśli w związku z utratą możliwości zarobkowania. Czy

W trakcie aktualizacji
02.03.2023 Podatki

Organizacja bankietów nie zawiera się w pojęciu działalności statutowej jako korzystającej ze zwolnienia z CIT. Tym samym przeznaczenie dochodów na organizację bankietów nie spełnia warunku do zastosowania wobec tych dochodów zwolnienia z CIT – wyrok NSA z 12 października 2022 r., sygn. akt II FSK 145/20.

Artykuł nieaktualny
07.02.2023 Podatki

Pracownik, który otrzymuje od pracodawcy karty na posiłki profilaktyczne, osiąga przychód ze stosunku pracy. Przychód ten korzysta ze zwolnienia z PIT, jeżeli pracownik nie ma możliwości nabycia na podstawie takiej karty towarów innych niż posiłki profilaktyczne. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł nieaktualny
14.12.2022 Podatki

Informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) dla przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. należy wypełnić na wzorze nr 29. Pracodawcy najczęściej wystawiają ją dla podatników będących pracownikami lub osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych. W każdym przypadku PIT-11 dotyczy

W trakcie aktualizacji
02.08.2022 Podatki

Pracownik dostanie dopłatę do wypoczynku dziecka, które w momencie dokonywania tej wypłaty będzie już miało ukończone 18 lat. W trakcie trwania wypoczynku nie było jeszcze pełnoletnie. Czy taka dopłata korzysta ze zwolnienia z PIT?

W trakcie aktualizacji
05.07.2022 Podatki

Pracodawca zamierza dofinansować wypoczynek dzieci pracowników ze środków obrotowych. Chce skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla tych środków na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. b updof. Czy pracodawca może domagać się od pracowników przedstawienia rachunków potwierdzających poniesione przez nich wydatki?

Artykuł nieaktualny
13.06.2022 Podatki

Od 1 lipca 2022 r. zostały wprowadzone kolejne, istotne zmiany w sposobie obliczania przez pracodawców zaliczek na PIT należnych od świadczeń przyznawanych pracownikom. Zmiany te przedstawiamy w tabeli 1.

Artykuł nieaktualny
12.04.2022 Podatki

Od 29 marca 2022 r. rozszerzono zwolnienie z PIT dla wierzytelności umarzanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: ARiMR). Zwolnieniem zostały objęte m.in. umorzone przez ARiMR wierzytelności przejęte od Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa.

W trakcie aktualizacji
15.03.2022 Podatki

Podatnik otrzymał odszkodowanie za zniszczony środek trwały. Nie chce go remontować. Chce kupić drugi, tego samego rodzaju, żeby zastąpił pierwszy. Czy w takim przypadku otrzymane odszkodowanie korzysta ze zwolnienia z PIT?

W trakcie aktualizacji
08.03.2022 Podatki

Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela biura rachunkowego, które popełniło błąd przy rejestracji podatnika do ZUS, stanowi przychód z innych źródeł, a nie przychód z działalności gospodarczej. Takie odszkodowanie podlega zwolnieniu z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 updof. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

W trakcie aktualizacji
07.03.2022 Podatki

Zwrot dopłat wniesionych do spółki z o.o. może korzystać ze zwolnienia z PIT także wtedy, gdy następuje na rzecz wspólnika, który w chwili wypłaty nie jest już wspólnikiem tej spółki. Konieczne do tego jest jednak zapewnienie odpowiedniej chronologii zdarzeń - wyrok NSA z 13 stycznia 2022 r., sygn. akt I FSK 1314/21.

W trakcie aktualizacji
01.03.2022 Podatki

Dochód z tytułu udostępnienia powierzchni dachu należącego do wspólnoty mieszkaniowej podmiotowi gospodarczemu na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej nie stanowi dochodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlegać będzie opodatkowaniu. Bez znaczenia w tej sytuacji będzie przeznaczenie przez wspólnotę mieszkaniową dochodów z najmu dachu na cele związane z utrzymaniem nieruchomości

W trakcie aktualizacji
14.02.2022 Podatki

Teściowie użyczyli podatnikowi samochód na potrzeby rozpoczętej działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji powstaje u niego przychód opodatkowany PIT?

Poprzednia Następna