Skutki podatkowe zbycia nieruchomości nabytej w ramach przeniesienia za zachowek.
W związku ze zwiększeniem udziału w nieruchomości nabytym tytułem zachowku, Wnioskodawca powinien w SD-Z2 wykazać tą część o którą zwiększył się udział. Obliczając wartość podstawy opodatkowania nie może odliczyć kosztów sądowych oraz zrzeczenia się części zachowku.
Wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia Nieruchomości 1, na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie innej nieruchomości - w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych - uprawniało Wnioskodawcę do skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Otrzymanie nieruchomości tytułem zachowku – w ramach tzw. świadczenia w miejsce wykonania – będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia nieruchomości.
Możliwości zaliczenia wydatków z tytułu wypłaty zachowków do kosztów uzyskania przychodu.
Otrzymanie środków pieniężnych tytułem zachowku, czy też – zamiast środków pieniężnych – udziału w nieruchomości lub ruchomości – w ramach tzw. świadczenia w miejsce wykonania – będzie korzystało ze zwolnienia z PSD na podstawie art. 4a ustawy o PSD.
W zakresie możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w spadku o koszty pogrzebu oraz koszty zachowku.
Przeniesienie własności środków trwałych celem zaspokojenia roszczenia o zachowek stanowi odpłatne zbycie podlegające opodatkowaniu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości kwoty wypłaconego zapisu testamentowego wnuczce spadkodawczyni oraz kwoty wypłaconego zachowku wnukowi spadkodawczyni.
PIT - w zakresie skutków podatkowych przeniesienia prawa własności 49% udziałów w spółce z o.o. oraz części wierzytelności z tytułu pożyczek.
Otrzymana przez Panią kwota odsetek od nieterminowej wypłaty zachowku, otrzymana w wyniku wykonania orzeczenia sądu, jest w całości zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z datą zarejestrowania tego poświadczenia powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia przez Panią w drodze spadku prawa majątkowego w postaci roszczenia o zachowek. Obowiązek ten dotyczy tylko tego prawa. Bez znaczenia pozostaje fakt, kiedy zostało zrealizowane to roszczenie lub wiedza pozwalająca na precyzyjne określenie wartości odziedziczonego majątku. Późniejsza realizacja tego prawa, a więc faktyczne
W zakresie skutków podatkowych przeniesienia własności nieruchomości tytułem wykonania zachowku.
Kwestia zaliczenia zachowku do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem darowizny.
Opodatkowanie kwoty otrzymanej z tytułu zrzeczenia się prawa dożywotniego użytkowania nieruchomości.
Obowiązek podatkowy - przeniesienie własności nieruchomości w celu zwolnienia się z obowiązku zapłaty zachowku.