wypadek przy pracy
Artykuł
13.11.2003 Ubezpieczenia

Pracownicy, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, które jest integralną częścią ubezpieczeń społecznych. Jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, przysługują mu określone świadczenia w razie choroby, których szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty ustalono w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym

Porada
27.02.2004 Ubezpieczenia

Nasz pracownik w okresie od 15 września do 3 listopada 2003 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględniłam jego wynagrodzenie z miesięcy od marca do sierpnia 2003 r. 2 stycznia 2004 r. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Czy powinnam obliczyć nową podstawę wymiaru zasiłku, czy oprzeć się na tej obliczonej dla niezdolności trwającej

Interpretacja
17.03.2004 Podatki

Czy otrzymana w 2003 i 2004 r. renta wyrównawcza na podstawie zawartej ugody, w związku z wypadkiem przy pracy skutkiem, którego była utrata zdolność do pracy zarobkowej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?

Porada

Wystąpienie wypadku przy prowadzeniu pozarolniczej działalności lub choroby zawodowej u osoby prowadzącej taką działalność uprawnia do ubiegania się o świadczenia uregulowane w ustawie wypadkowej, czyli z tytułu ubezpieczenia wypadkowego. Z uwagi na bardzo ograniczony zakres ochrony wypadkowej tych osób przybliżenia wymagają warunki i tryb ubiegania się obecnie o te świadczenia.

Artykuł

Jeżeli zostanie stwierdzone, że niezdolność pracownika do pracy jest następstwem wypadku przy pracy, wówczas ma on prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Aby otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, muszą być spełnione określone warunki.

Porada

Na pracodawcy ciąży szereg obowiązków związanych z wypadkiem przy pracy pracownika. Kontrole inspekcji wykazują m.in. uchybienia w dokumentacji sporządzanej przez pracodawcę oraz naruszenia innych obowiązków, takich jak powiadamianie o wypadku określonych organów. Jednakże nie tylko na to zwracają uwagę inspektorzy PIP.

Porada

Nasz pracownik uległ wypadkowi w zakładzie pracy, o czym zawiadomiliśmy inspektora pracy. Powołaliśmy zespół powypadkowy, który po zbadaniu okoliczności i przyczyn zdarzenia uznał je za wypadek przy pracy. Czy poszkodowanemu pracownikowi musimy wypłacić z tego tytułu odszkodowanie?

Porada
29.07.2004 Ubezpieczenia

Pracownik od 1 maja 2004 r. podjął w naszym zakładzie dodatkowe zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy. 20 maja 2004 r. uległ wypadkowi przy pracy u pierwszego pracodawcy. Z tego tytułu był niezdolny do pracy do 25 czerwca 2004 r. Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tego tytułu?

Porada
29.07.2004 Kadry i płace

Jestem pracodawcą i prowadzę firmę transportową. Jeden z moich pracowników poinformował mnie o wypadku przy pracy, któremu uległ, 2 tygodnie po fakcie. Wiem, że w dniu wypadku po zdarzeniu, które pracownik wskazuje jako wypadkowe, pracował jeszcze przez 4 godziny. Czy w związku z tym mam obowiązek ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku, mimo że pracownik nie dopełnił obowiązku niezwłocznego zawiadomienia

Interpretacja
06.08.2004 Podatki

Czy świadczenia pieniężne otrzymane z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej z tyt. niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, przekazywane za pośrednictwem ZUS - Departament Wypłat Świadczeń Zagranicznych podlegają opodatkowaniu w Polsce? Czy bank wypłacający te świadczenia ma obowiązek pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych?

Porada
13.10.2004

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Z tego tytułu jestem zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 lipca 2004 r. zalegam z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne. 2 października 2004 r. zachorowałem. Czy otrzymam zasiłek chorobowy? Co w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie jest wynikiem wypadku przy pracy?

Porada
13.11.2004 Ubezpieczenia

W listopadzie 2003 r. uległem wypadkowi przy pracy. Po okresie pobierania zasiłku chorobowego złożyłem wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zostałem uznany przez lekarza orzecznika za niezdolnego do pracy, przy czym lekarz ten orzekł o celowości przekwalifikowania zawodowego. W jakiej wysokości ZUS ustali mi rentę szkoleniową w sytuacji, gdy wskaźnik wysokości wynagrodzenia wynosi 400%?

Artykuł
13.11.2004 Ubezpieczenia

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, obok ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i chorobowego, przewiduje ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, tzw. ubezpieczenie wypadkowe. Z tego tytułu, po spełnieniu określonych warunków, ubezpieczonym przysługują m.in. zasiłek chorobowy, zasiłek wyrównawczy i świadczenie rehabilitacyjne.

Artykuł
29.12.2004 Ubezpieczenia

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na rok składkowy, obejmujący okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Do 31 marca 2006 r. wszyscy płatnicy składek muszą samodzielnie ustalić stopę procentową składki. Natomiast począwszy od roku składkowego rozpoczynającego się 1 kwietnia 2006 r., płatnikom składek zgłaszającym do ubezpieczenia wypadkowego więcej niż

Porada

Pracownik naszego zakładu był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, która zakończyła się z upływem terminu, na jaki została zawarta, tj. 31 grudnia 2004 r. Swoją pracę wykonywał w systemie zmianowym, także w porze nocnej. Obowiązujący pracownika rozkład czasu pracy przewidywał, że 31 grudnia 2004 r. będzie on świadczył pracę między godzinami 22.00 a 6.00 następnego dnia (tj. 1 stycznia

Interpretacja
17.01.2005 Podatki

Czy wypłacone przez pracodawcę (spółdzielnię) na rzecz byłego pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy miesięczne świadczenia z tytułu renty oraz renta uzupełniająca i zadośćuczynienie, których podstawę stanowią wyroki sądu podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów?

Porada
13.02.2005 Ubezpieczenia

Uległem wypadkowi przy pracy w gospodarstwie rolnym19 listopada 2004 r. Do końca grudnia 2004 r. zasiłek chorobowy otrzymywałem z KRUS. Jednocześnie prowadzę zakład stolarski. Od 1 stycznia 2005 r. zmieniłem formę opodatkowania na zasady ogólne i zgłosiłem się do ubezpieczeń społecznych w ZUS, w tym również do ubezpieczenia chorobowego. Od 1 stycznia 2005 r. zasiłek chorobowy wypłaca mi ZUS, jednak

Porada

Pracownica zatrudniona w naszym zakładzie uległa wypadkowi samochodowemu w drodze na umówione spotkanie 17 grudnia 2004 r. (miała zawrzeć kontrakt w imieniu naszej firmy). W okresie od 17 do 24 grudnia 2004 r. przebywała w szpitalu i otrzymała 80% wynagrodzenia, od 25 grudnia jest na zwolnieniu i otrzymuje wynagrodzenie chorobowe również w wysokości 80%. Protokół powypadkowy został sporządzony dopiero

Porada
26.02.2005 Kadry i płace

Zajmuję się w swojej firmie sprawami bhp. Dowiedziałem się, że od 1 stycznia 2005 r. obowiązuje nowa statystyczna karta wypadku przy pracy. Czy nadal można posługiwać się również starym wzorem karty?

Porada

Wysłaliśmy pracownika w delegację. Po zakończeniu negocjacji został zaproszony na kolację do restauracji. Wychodząc do toalety potknął się i złamał nogę. Uważamy, że powyższe zdarzenie spełnia warunki do uznania za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić 100% zasiłku chorobowego, czy 80% wynagrodzenia za czas choroby?

Porada
13.03.2005 Podatki

Jeden z pracowników naszej spółki z o.o. doznał urazu wskutek wypadku przy pracy. W związku z tym zasądzono od nas na jego korzyść jednorazowe odszkodowanie oraz miesięczną rentę. Czy takie świadczenia wypłacane na podstawie wyroku sądu będą stanowić dla nas koszt uzyskania przychodu?

Porada

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 11 do 28 stycznia 2005 r., za które wypłaciliśmy mu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. W marcu zakończyło się postępowanie powypadkowe, w wyniku którego ustalono, że niezdolność do pracy w tym okresie została spowodowana wypadkiem przy pracy. W jaki sposób należy skorygować przekazane do ZUS dokumenty rozliczeniowe za styczeń

Porada
29.05.2005 Kadry i płace

Jeden z moich pracowników uległ wypadkowi przy pracy. Na jego skutek nie może wykonywać pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracownik uzyskał stopień niepełnosprawności. Wiem, że muszę zapewnić mu inne stanowisko pracy. Jednak czy zawsze mam taki obowiązek?

Porada
28.06.2005 Ubezpieczenia

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę, zarabiam brutto 1800 zł. Jednocześnie zawarłam umowę zlecenia z innym zakładem na szycie ubrań. W domu mam maszynę do szycia, więc zlecenia wykonuję w domu. Z tytułu tej umowy opłacam tylko składkę zdrowotną. 10 czerwca 2005 r. uległam wypadkowi przy wykonywaniu umowy zlecenia. Jakie świadczenia przysługują mi z tego tytułu? Czy macierzysty zakład pracy

Poprzednia Następna