uprawnienia pracodawcy
W trakcie aktualizacji
08.03.2023 Kadry i płace

Pracodawcy mają prawo przeprowadzać prewencyjną kontrolę na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Kontrole przeprowadza się za pomocą przeznaczonych do tego celu urządzeń elektronicznych.

W trakcie aktualizacji
20.02.2023 Kadry i płace

21 lutego 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy dopuszczająca przeprowadzanie kontroli trzeźwości pracownika przez pracodawcę.

Artykuł nieaktualny
12.09.2022 Podatki Kadry i płace

Pracodawca może zostać skontrolowany w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przez różne organy kontrolne. Najczęściej będzie kontrolowany przez PIP w zakresie stosowania regulacji bhp i prawa pracy oraz przez ZUS w kwestii przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.

Artykuł

Od 5 września 2020 r. obowiązują przepisy umożliwiające pracę zdalną w okresie 3 miesięcy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.

Artykuł

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy

Artykuł
12.06.2018 Kadry i płace

Pracodawca może wprowadzić nadzór zakładu pracy za pomocą kamer. Powinien poinformować o tym pracowników na 2 tygodnie przed uruchomieniem nadzoru. Pracodawca oznacza monitorowany teren i pomieszczenia za pomocą widocznych i czytelnych znaków lub ogłoszeń dźwiękowych. Nagrania obrazu może przechowywać przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania.

Artykuł
11.10.2017 Ubezpieczenia

Płatnikiem zasiłków w danym roku kalendarzowym jest płatnik składek albo ZUS. Zależy to od liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego (zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego) u płatnika składek według stanu na 30 listopada poprzedniego roku. Zatem jeśli płatnik składek na 30 listopada 2017 r. zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, będzie zobowiązany do

Artykuł
24.04.2017 Kadry i płace

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników powinni posiadać regulamin pracy i regulamin wynagradzania. Regulaminy te powinni tworzyć również pracodawcy zatrudniający od 20 do 49 pracowników, jeżeli zażądały tego działające w firmie związki zawodowe. Pracodawcy muszą też posiadać inne przepisy zakładowe, np. regulamin zfśs czy obwieszczenie o systemach czasu pracy. W przypadku sprzeczności

Porada

Zatrudniamy w naszej firmie 45 pracowników. W związku z reorganizacją firmy likwidujemy 3 stanowiska pracy i musimy rozwiązać umowę z zatrudnionymi na nich pracownikami. Jesteśmy zobligowani do wypłaty tym pracownikom odpraw pieniężnych. W umowach o pracę zagwarantowaliśmy im odprawę w wysokości 4-krotności płacy zasadniczej w przypadku rozwiązania umowy. Pracownicy zarabiają 4536 zł, 5152 zł i 7589

Porada
22.10.2011 Kadry i płace

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia?

Porada
22.04.2010 Kadry i płace

W naszej firmie powstał związek zawodowy. Domaga się on zlikwidowania starego regulaminu pracy i utworzenia nowego, powołując się na konieczność uzgadniania regulaminu z organizacją związkową. Czy musimy uwzględnić żądanie nowego związku?

Artykuł
07.12.2009 Kadry i płace

Umowa o pracę zawarta bez zachowania formy pisemnej może być rozwiązania bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przez pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2009 r., I PK 105/09).

Porada

Ustalam regulamin wynagradzania pracowników mojej firmy (jest to firma prywatna zatrudniająca 37 osób). Czy mogę wpisać, że dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa będą uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. dodatki jako określony procent będą zależały nie od wynagrodzenia poszczególnych pracowników, lecz od minimalnego wynagrodzenia?

Porada
22.06.2009 Kadry i płace

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na 3 lata. Jesteśmy zadowoleni z pracy tego pracownika i chcielibyśmy zatrudnić go na czas nieokreślony. Jak najprościej zmienić umowę terminową na bezterminową?