umowa na okres próbny
W trakcie aktualizacji
22.08.2023 Kadry i płace

Strony stosunku pracy mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. Od 26 kwietnia 2023 r. zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące zatrudniania na podstawie umów terminowych. Pracownikom zatrudnionym na czas określony trzeba bowiem podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę oraz skonsultować rozwiązanie takiej umowy z organizacją związkową.

W trakcie aktualizacji
28.07.2023 Kadry i płace

Jesteśmy zakładem zajmującym się naprawą instalacji wodociągowych. Ponieważ zatrudnieni u nas hydraulicy wykonują prace tzw. brudzące, wyposażamy ich w odzież roboczą, m.in. kombinezony, koszulki. W ostatnim czasie mamy w firmie dużą rotację pracowników, dlatego chcielibyśmy wydawać odzież roboczą nowo zatrudnionym pracownikom dopiero po przepracowaniu przez nich okresu próbnego. Czy takie rozwiązanie

Artykuł
03.04.2019 Kadry i płace

Umowa o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży, powinna zostać przedłużona przez pracodawcę do dnia porodu. Dotyczy to również umów na okres próbny zawartych na okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Artykuł
05.04.2018 Kadry i płace

Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.

Artykuł
15.09.2017 Kadry i płace

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony i umowy na czas określony są takie same i wynoszą od 2 tygodni do 3 miesięcy w zależności od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny wynoszą od 3 dni roboczych do 2 tygodni i są uzależnione od okresu, na jaki zawarto taką umowę.

Artykuł
19.05.2017 Kadry i płace

Zdaniem ministerstwa pracy do 30 czerwca 2017 r. pracodawcy muszą wystawić świadectwa pracy pracownikom, którzy ich dotychczas nie otrzymali, również za zakończone terminowe umowy o pracę, nawet jeżeli stosunek pracy jest nadal kontynuowany. Taką interpretację MRPiPS przedstawiło 16 maja 2017 r. na zapytanie redakcji.

Porada
17.04.2017 Kadry i płace

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny od 1 marca do 31 maja 2016 r. Po tej umowie podpisaliśmy z nim umowę na czas określony do 31 grudnia 2017 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi, wprowadzonymi w związku ze zmianami w wydawaniu świadectw pracy od 1 stycznia 2017 r., pracodawcy mają czas na wystawienie świadectw pracy za zakończone przed zmianą przepisów umowy terminowe do 30 czerwca 2017

Porada
02.03.2017 Kadry i płace

Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy po zakończonej umowie o pracę na okres próbny. Teraz jest zatrudniony u nas na umowę o pracę na czas określony. Między umowami nie było żadnego dnia przerwy. Do której części akt osobowych powinniśmy włączyć świadectwo pracy za okres próbny - do części B czy C?

Porada
17.11.2016 Kadry i płace

Pracownikowi ojcu udzieliliśmy urlopu wychowawczego w związku z opieką nad dzieckiem. Chcemy zatrudnić w jego miejsce pracownika na zastępstwo. Czy najpierw możemy zatrudnić tego pracownika na okres próbny, a później na zastępstwo za nieobecnego pracownika? Jeżeli to możliwe, co powinna zawierać umowa na okres próbny przy zastępstwie nieobecnego pracownika?

Porada
17.05.2016 Kadry i płace

22 lutego 2016 r. zawarliśmy z pracownikiem umowę na 3-miesięczny okres próbny. Czy termin 3 miesięcy trwania umowy należy liczyć do 22 maja czy do 21 maja 2016 r.? Czy ma znaczenie w tym przypadku, że 21 maja 2016 r. to sobota, a 22 maja 2016 r. to niedziela? Nasza firma nie pracuje w soboty i niedziele.

Porada
02.04.2016 Kadry i płace

Pracownik był zatrudniony u nas na okres próbny (od stycznia do marca 2015 r.), potem na podstawie umowy na czas określony (od kwietnia do grudnia 2015 r.). Od początku stycznia 2016 r. pracuje na podstawie umowy na czas wykonania określonej pracy (umowa związana z nadzorem nad inwestycją - zapewne zakończy się w październiku lub listopadzie 2016 r.). Czy jeżeli później nadal będziemy chcieli zatrudniać

Porada
02.03.2016 Kadry i płace

Od 22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady zawierania umowy o pracę na okres próbny. Nowe przepisy dopuszczają ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na okres próbny. Jest to możliwe, gdy kolejna umowa będzie dotyczyła pracy innego rodzaju niż poprzednia. Umowę na okres próbny będzie też można zawrzeć w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy, ale dopiero po upływie 3 lat od zakończenia poprzedniej

Artykuł
17.08.2015 Kadry i płace

Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na 33 miesiące. Dopuszczalne będzie też zawarcie w tym okresie maksymalnie trzech takich umów. Przekroczenie 33-miesięcznego terminu lub zawarcie większej niż trzy liczby umów na czas określony będzie skutkować uznaniem z mocy prawa, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony.

Artykuł

Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Jak jednak określić czas trwania umowy na okres próbny, czy może on trwać np. od 2 stycznia do 2 kwietnia 2014 r., czy musi być ustalony od 2 stycznia do 1 kwietnia 2014 r.? Bezpieczniej w takiej sytuacji dla pracodawcy będzie określić, że umowa na okres próbny została zawarta od 2 stycznia do 1 kwietnia 2014 r.

Porada
26.02.2013 Kadry i płace

21 marca 2013 r. upływają 2 lata od czasu wejścia w życie nowych zasad wydawania świadectw pracy. Dla wielu pracodawców zatrudniających pracowników na podstawie terminowych umów o pracę będzie to skutkowało obowiązkiem wydania pierwszy raz świadectwa pracy zgodnie z nowymi przepisami.

Porada

Zamierzamy w grudniu 2012 r. zatrudnić pracownika, który wyraził chęć przejścia do naszej firmy z konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Pracownik ten chciałby, aby po okresie próbnym kolejna umowa była zawarta na czas nieokreślony. Czy można wprowadzić tego rodzaju zapis do umowy na czas próbny? Czy firma ma obowiązek stosować się do takiej klauzuli po zakończeniu okresu próbnego?

Poprzednia Następna