W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny prawa własności nieruchomości.
Darowizna nieruchomości od rodziców do majątku wspólnego córki i jej męża a następnie ustanowienie przez córkę na rzecz rodziców nieodpłatnej, dożywotniej służebności mieszkania.
Nabycie – w drodze darowizny – mieszkania, przekazanego na rzecz Wnioskodawcy przez siostrę, z majątku wspólnego jej i jej męża, za jego zgodą, będzie w całości podlegało zwolnieniu od opodatkowania PSD na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o PSD.
Przy spełnieniu obowiązku zgłoszenia darowizny do US z 4a uPSD, darowizna od matki przelana z konta osoby trzeciej korzysta ze zwolnienia.
Nie można uznać, że w opisanej sytuacji przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z posiadanych potwierdzeń przelewu nie da się bowiem jednoznacznie potwierdzić pochodzenia otrzymanych środków.
Nabycie przez Pana opisanej działki korzysta ze zwolnienia z podatku SD. Jest Pan zwolniony z podatku SD z tytułu ww. darowizny. Dla celów skorzystania z tego zwolnienia nie ma Pan także obowiązku składania zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego, gdyż darowizna musi zostać – z uwagi na jej przedmiot, jakim jest nieruchomość – dokonana w formie aktu notarialnego
Przekazywane darowizny wywierają pozytywny wpływ na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą i mogą w sposób pośredni przyczynić się do osiągniecia przez Spółkę przychodów, uznać należy, że nie stanowią one wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości - unieważnienie umowy darowizny.
Ustalenie, czy ustanowienie prawa nieodpłatnego użytkowania stanowi ciężar darowizny i czy w związku z tym jego wartość można odliczyć od podstawy opodatkowania.
Ustalenie, czy ustanowienie prawa nieodpłatnego użytkowania stanowi ciężar darowizny i czy w związku z tym jego wartość można odliczyć od podstawy opodatkowania.
Darowizna w gotówce wpłacona jako wpłata własna w imieniu darczyńcy nie wypełnia wymogu właściwego udokumentowania, w związku z czym nie można skorzystać ze zwolnienia.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości po rozwiązaniu umowy darowizny.
• Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dokonanej w drodze wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa, dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej działki, będącego we współwłasności małżeńskiej, • zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, czynności wycofania z działalności gospodarczej do majątku
Skutki podatkowe otrzymania od ojca darowizny udziałów w spółce cywilnej.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego/budynku mieszkalnego.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości (określenie upływu pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Skoro obdarowany, przyszły nabywca udziału w spółce cywilnej w drodze darowizny – przejmie długi i ciężary oraz zobowiązania występującego ze spółki wspólnika - to to umowa darowizny będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu PCC.
Nabycie przez Wnioskodawców – w drodze darowizny – wskazanych we wniosku nieruchomości (mieszkania i garażu), przekazanych przez syna, z majątku wspólnego syna i jego żony, za jej zgodą, będzie w całości podlegało zwolnieniu od opodatkowania PCC.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości po przeniesieniu prawa własności do majątku wspólnego.
Czynność przekazania samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste wspólników, a następnie przekazanie tego samochodu wspólnikowi na jego cele osobiste (po dokonaniu darowizny swojej części udziału przez dwóch wspólników trzeciemu wspólnikowi) nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.