system skróconego tygodnia pracy
Artykuł
09.11.2018 Kadry i płace

Pracodawcy, chcąc pozyskać dobrych pracowników, mogą stosować pozafinansowe systemy motywacji, takie jak np. możliwość pracy w ramach elastycznych rozkładów czasu pracy. Pracownikom, którzy chcą łączyć życie rodzinne z pracą, można zaproponować np. wykonywanie pracy w ramach ruchomej organizacji czasu pracy lub indywidualny rozkład czasu pracy.

Artykuł
30.08.2018 Kadry i płace

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasem pracy jest zatem nie tylko czas, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę na rzecz pracodawcy, ale również czas, w którym pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia i dyspozycje związane z rodzajem pracy określonym w zawartej umowie o pracę

Porada
12.11.2013 Kadry i płace

Chcemy zatrudnić pracownika w systemie skróconego tygodnia pracy. Pracownik będzie pracował co drugi dzień, do 12 godzin dziennie, z zachowaniem 40 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym 1 miesiąca. Czy możemy tak zaplanować pracę tego pracownika?

Porada
13.11.2005 Kadry i płace

Pracownik pracuje od poniedziałku do środy po 12 godzin oraz w czwartek 4 godziny w systemie skróconego tygodnia pracy. Jak powinienem rozliczać mu pracę w godzinach nadliczbowych? Czy przekroczenie dobowe następuje przy wykonywaniu pracy ponad 12, czy ponad 8 godzin? A w czwartek ponad 4 czy 8 godzin?

Porada
13.04.2005 Kadry i płace

Jeden z zatrudnionych w naszym zakładzie pracowników chciałby wykonywać pracę w systemie skróconego tygodnia pracy. Złożył wniosek w tej sprawie. Czy możemy wprowadzić taki system czasu pracy w porozumieniu zmieniającym umowę o pracę zawartą z tym pracownikiem, czy powinniśmy zawrzeć z nim nową umowę?

Porada
26.02.2005 Kadry i płace

Jeden z naszych pracowników zatrudniony na 1/2 etatu zgodził się pracować w systemie skróconego tygodnia pracy. W jaki sposób w odniesieniu do niego ma być liczony maksymalny dobowy wymiar czasu pracy? Czy możemy stosować wydłużenia do 12 godzin na dobę, czy maksymalnie może to być 6 godzin, czyli proporcjonalnie do wymiaru jego etatu?