Czy w świetle zapisów art. 5 i art. 13 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy mogę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (czyli nie stosować przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości).
Czy (pomimo bycia osobą zagraniczną) w celu ustalenia zobowiązań podatkowych związanych z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą Wnioskodawca może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?
Czy Instytut powinien opodatkowywać dochód z działalności gospodarczej, w sytuacji, gdy ponosi stratę na całości działalności i działalności statutowej?Czy Instytut może dochód z działalności gospodarczej przeznaczyć na działalność statutową bez opodatkowania go?
Czy w przypadku przekształcenia wspólnego wpisu małżonków do ewidencji działalności gospodarczej w dwa odrębne, możliwe jest kontynuowanie rozlicznia podatku VAT przez tego z małżonków, który był dotychczas zarejestrowany do podatku VAT, jeżeli forma prowadzonej działalności nie zostanie zmieniona?
Pomimo, że ustawa o terminach zapłaty obowiązuje od 2004 r., redakcja Mk wciąż otrzymuje pytania o zasady jej stosowania. W artykule wyjaśniamy wątpliwości, z jakimi najczęściej zwracają się do nas Czytelnicy.
czy w sytuacji zaprzestania przez małżonków prowadzenia działalności na imię obojga małżonków na rzecz działalności prowadzonej przez jednego z małżonków wystąpią skutki podatkowe w zakresie podatku dochodowego .
Czy po dokonaniu zmiany we wspólnym wpisie , zdodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej ,malżonkowie zachowają prawo do uzyskanych ulg inwestycyjnych w następujących sytuacjach :gdy nadal będą prowadzić dotychczasowe przedsiębiorstwo wspólnie, bez zawierania umowy spółki,gdy nadal prowadzić będą dotychczasowe przedsiębiorstwo wspólnie bez zawierania umowy spółki ale równocześnie jedno z
W rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jestem małym przedsiębiorcą, gdyż zatrudniam mniej niż 50 pracowników i spełniam kryteria co do limitu rocznego obrotu określonego ustawą (obrót netto mniej niż 10 mln euro). Od października 2004 r. mój zakład jest kontrolowany przez inspektora kontroli ZUS. Minęły ponad 4 tygodnie, a zgodnie z ustawą czas trwania kontroli nie może