Skoro planowana sprzedaż Nieruchomości (13 działek wraz z naniesieniami w postaci Budynków i Budowli) będzie podlegać faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W zakresie ustalenia czy w przypadku przeprowadzenia planowanego podziału przez wydzielenie oraz przeniesienie na nowo zawiązaną Spółkę części majątku w postaci Działalności Wydzielonej transakcja ta będzie objęta podatkiem od towarów i usług jako dostawa towarów, czy też jako transakcja obejmująca zorganizowaną część przedsiębiorstwa, niepodlegająca temu podatkowi.
Czynności nabywania nieruchomości (lokali mieszkalnych) nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 1 lit. g) ww. ustawy, jako czynności dokonywane w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami.
Gdy w stosunku do opisanej transakcji dojdzie do skutecznej rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to sprzedaż Nieruchomości (działek z naniesieniami) będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - cele mieszkaniowe.
Sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT, z uwagi na rezygnację ze zwolnienia. Sprzedaż nie będzie więc objęta zakresem ustawy o PCC.
Opodatkowanie przychodów według ryczałtu ewidencjonowanego oraz zastosowania stawek podatku dla świadczonych usług.
Wskazany we wniosku katalog czynności, do których upoważniła Pani Stronę Kupującą, branych pod uwagę w całości, wskazuje, że sprzedaż działek o nr A., B., C. i D. dokonywana będzie przez Pan jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Ustalenie czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do raportowania na podstawie art. 27 ust. 1e ustawy o CIT.
Skoro omawiana transakcja sprzedaży działki będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
Wydanie interpretacji indywidualnej, która dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nireuchomości, zastosowania zwolnienia oraz dokumentowania sprzedaży fakturą.
Sprzedający nabył poszczególne działki ewidencyjne (grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) wchodzące w skład Nieruchomości do celów prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT tj. w celu ich odsprzedaży na rzecz Wnioskodawcy. Z okoliczności przestawionych we wniosku nie wynika aby Sprzedający wykorzystywał działki wchodzące w skład
Odpłatne zbycie udziałów w nieruchomości, o której mowa we wniosku, nie stanowi źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w ww. przepisie.
Już sam zakup przedmiotowych działek sfinansowany w części firmowym kredytem inwestycyjnym świadczy o tym, że nabywając Nieruchomości działała Pani jak podmiot prowadzący działalność gospodarczą czyli podatnik podatku od towarów i usług. Mimo, że faktycznie nie wykorzystywała Pani ww. działek w celach związanych z działalnością gospodarczą, działek nie można uznać za majątek osobisty. Ponadto z treści
Planowana sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności Budynków, Budowli, pozostałych naniesień i pozostałych składników podlega faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie jest z tego podatku zwolniona (bo Strony transakcji rezygnują ze zwolnienia w takim zakresie, w jakim zwolnienie to im przysługuje) - do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte
Skoro omawiana we wniosku planowana sprzedaż Nieruchomości i pozostałych składników podlega faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie jest z tego podatku zwolniona (bo Strony transakcji rezygnują ze zwolnienia w takim zakresie, w jakim zwolnienie to im przysługuje), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności
Powstanie obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem Opłaty Rezerwacyjnej.
Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osiąganych w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości, która powstała w wyniku podziału nieruchomości, do której udziały otrzymano na podstawie umowy darowizny.
Transakcja sprzedaży Nieruchomości (gruntów niezabudowanych oraz zabudowanych budynkami i budowlami) jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Czy biorąc pod uwagę powyższy opis zdarzenia przyszłego, w szczególności brak osiągnięcia przychodów przez Spółkę w okresie poprzedzającym wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, Spółka spełni wymóg określony w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym będzie uprawniona do opodatkowania dochodów ryczałtem od dochodów spółek na