obniżenie kapitału zakładowego
Interpretacja
22.12.2003 Podatki

Spółka obniża kapitał zakładowy poprzez umorzenie udziałów bez wypłaty wynagrodzenia wspólnikowi. Kwota z umorzenia zostaje przekazana na kapitał zapasowy z przeznaczeniem na pokrycie straty powstałej z przejęcia spółek zależnych. Pytanie podatkowe dotyczy konsekwencji podatkowych obniżenia kapitału zakładowego w odniesieniu do wspólników będących osobami fizycznymi oraz spółki jako osoby prawnej.

Interpretacja
23.12.2003 Podatki

Jakie skutki w podatku dochodowym od osób prawnych wywołuje w spółce z o.o. skup udziałów własnych w celu ich umorzenia, dokonany po cenie niższej niż nominalna wartość udziałów?

Interpretacja
27.05.2004 Podatki

Stan faktyczny: W 2003 r. Spółka zakupiła akcje własne w celu ich późniejszego umorzenia. Transakcje te odbywały się na rynku pozagiełdowym CeTo S.A. i niemożliwa była identyfikacja osób zarówno fizycznych jak i prawnych zbywających akcje. Dlatego też Spółka nie była zobowiązana jako płatnik do pobrania podatku dochodowego z tytułu zbycia akcji przez akcjonariuszy w celu ich umorzenia. W kwietniu 2004

Interpretacja
15.06.2004 Podatki

Czy powstaje obowiązek podatkowy w wyniku: 1. nabycia udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia i obniżenia kapitału zakładowego spółki? 2. obniżenia kapitału spółki z umorzonych udziałów? Czy prawidłowo ustalono cenę udziałów wg wartości, w jakiej udziałowcy nabyli wcześniej udziały?

Interpretacja
29.04.2005 Podatki

Czy w związku z nabyciem udziałów przez Spółkę od wspólnika po cenie nominalnej w celu ich umorzenia powoduje skutki podatkowe zarówno u wspólnika jak i u Spółki?

Porada
13.06.2005 Obrót gospodarczy

Spółka akcyjna, której księgowość prowadzę, ma za duży kapitał zakładowy w stosunku do skali prowadzonej działalności. Dodatkowo otrzymała od banku korzystną propozycję dostępu do linii kredytowych. Rozważane jest obniżenie kapitału poprzez umorzenie części akcji i zwrot pieniędzy akcjonariuszom. Statut spółki nie zawiera żadnych wskazówek w tym zakresie. Jakie niedogodności wiążą się z tą formą wycofania

Interpretacja
28.06.2005 Podatki

Czy otrzymany w 2004 r. przychód w kwocie 1400,00 zł z tytułu wypłaty wartości części udziału przez Spółkę XX Sp. z o. o. z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów (obniżenia kapitału zakładowego) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym czy należy wypełnić zeznanie PIT - 38?

Interpretacja
13.07.2005 Podatki

Czy wypłata kwoty z tytułu obniżenia kapitału zakładowego dla spółki będącej podatnikiem na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 22 ust. 6 oraz art. 22a tejże ustawy.

Interpretacja
29.08.2005 Podatki

Czy umorzenie w drodze nabycia przez spółkę bez wynagrodzenia za zgodą wspólników udziałów w spółce z o.o., nabytych za aport maszyn i urządzeń, spowoduje skutki podatkowe dla Spółki Akcyjnej jako udziałowca?

Interpretacja
14.09.2005 Podatki

Dotyczy opodatkowania dochodu wspólników, uzyskanego z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (umorzenie dobrowolne).

Interpretacja
20.09.2005 Podatki

czy w przypadku obniżenia kapitału zakładowego spółki o kwotę X tzn. o taką część jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek, przysługującymi udziałowcowi Spółki, a następnie podwyższenia kapitału zakładowego i wniesienia wkładów pieniężnych na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego, odsetki od kredytu lub pożyczki udzielonej przez udziałowca posiadającego

Interpretacja
01.12.2005 Podatki

Czy wydatki poniesione w związku z przymusowym umorzeniem udziałów wspólników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja
02.12.2005 Podatki

Czy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wartość umorzonych udziałów w części stanowiącej koszt ich objęcia (czyli w wartości nominalnej) nie jest zaliczana do przychodów podatkowych.

Interpretacja
09.12.2005 Podatki

X S.A. chcąc obniżyć kapitał zakładowy, planuje wykup własnych akcji w celu ich umorzenia. Akcje będą zbywane dobrowolnie i odpłatnie przez indywidualnych akcjonariuszy. Oferta akcjonariuszy zostanie przyjęta na Walnym Zgromadzeniu a po przeniesieniu własności akcji na X nastąpi wypłata należności dla zbywców akcji.Pytanie Strony:1. Czy w wyżej opisanym stanie faktycznym, w świetle ustawy o podatku

Interpretacja
14.12.2005 Podatki

Czy obniżenie kapitału zakładowego skutkuje u Spółki powstaniem przychodu, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, a co za tym idzie ustaleniem podatku dochodowego?

Interpretacja
17.01.2006 Podatki

Pytanie podatnikaJak ustalić dochód akcjonariusza z tytułu umorzenia akcji, podlegający opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym w wysokości 19%?

Interpretacja
02.06.2006 Podatki

Czy umorzenie akcji bez wynagrodzenia i przekazanie kwoty obniżenia kapitału na pokrycie skumulowanych strat nie rodzi dla Spółki skutków w podatku dochodowym od osób prawnych (tj. nie prowadzi do powstania przychodu po stronie Spółki)?

Interpretacja
10.08.2006 Podatki

dotyczy rozliczenia przez Nią w podatku dochodowym od osób prawnych umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością bez wynagrodzenia, a w szczególności, czy poniesione wcześniej wydatki na nabycie tych udziałów będą w omawianej sytuacji stanowiły koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja
24.08.2006 Podatki

Pytanie dotyczy zakwalifikowania kwoty stanowiącej utratę wartości udziałów do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja
26.09.2006 Podatki

Czy różnica wartości udziałów posiadanych przez spółkę (udziałowca) w innej spółce powstała wskutek obniżenia w spółce wartości nominalnej udziałów może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów spółki (udziałowca)?

Interpretacja
27.04.2007 Podatki

Jednostka pyta czy wcześniej poniesione wydatki na nabycie udziałów będą stanowiły w przypadku ich umorzenia bez wynagrodzenia, w trybie art. 199 § 3 ustawy kodeks spółek handlowych koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych ?

Interpretacja
20.06.2007 Podatki

Czy tzw. dobrowolne umorzenie własnych udziałów bez wynagrodzenia powoduje powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu u Spółki dokonującej umorzenia? Spółka planuje nabyć od udziałowców udziały własne w celu ich dobrowolnego umorzenia. Umorzenie udziałów zostanie przeprowadzone zgodnie z art. 199 § 3 kodeksu spółek handlowych, bez wypłaty wynagrodzenia, na co udziałowcy wyrazili zgodę. Umorzenie

Interpretacja
03.08.2007 Podatki

Czy w dacie obniżenia kapitału po stronie spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu?Czy obniżenie wartości nominalnej akcji spółki będzie miało wpływ na wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu ewentualnego przyszłego zbycia ww. akcji?

Poprzednia Następna