Prezes zarządu, któremu spółka opłaca lub zwraca koszty udziału w konferencjach, kursach i szkoleniach, do czego jest zobowiązana na podstawie zawartej z nim umowy, nie osiąga z tego tytułu przychodu opodatkowanego PIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Lekarz biorący udział w nieodpłatnej konferencji uzyskuje z tego tytułu przychód z innych źródeł. Organizator kongresu ma obowiązek wystawić mu PIT-8C. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Prezes spółki, który nie prowadzi działalności gospodarczej, ale ma podpisaną umowę o zarządzanie spółką dostał zaproszenie na branżową konferencję. Spółka jest gotowa zwrócić koszty uczestnictwa w tej imprezie. Jak powinniśmy potraktować taki wydatek po stronie prezesa?
W sytuacji gdy podatnik organizuje dwudniowe wydarzenie dla kontrahentów i fiskus nie kwestionuje zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na noclegi i ogólne koszty organizacji, podatnik ma prawo uwzględnić w swoich kosztach podatkowych również poczęstunek - wyrok NSA z 10 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 2577/14.
Dla oceny, czy dana działalność stanowi reprezentację, czy też innego rodzaju działalność, konieczna jest analiza całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej sprawy, zwłaszcza wobec braku ustawowej definicji tego terminu. Wydatków poniesionych na organizację konferencji dla kontrahentów w celu zapoznania ich z ofertą oraz zaprezentowania nowości nie można uznać za wydatki reprezentacyjne wyłączone
Działający w naszej firmie związek zawodowy zwrócił się do nas z prośbą o sfinansowanie kilku związkowcom kosztów wyjazdów na konferencję. Wiemy, że nie jesteśmy do tego zobowiązani, ale chcemy dokonać takiego zwrotu. Czy w tym przypadku możemy skorzystać z przepisów o podróżach służbowych?