choroba zakaźna
Artykuł
30.04.2020 Ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom ubezpieczonym nie tylko za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. Prawo do tego świadczenia mają też osoby, które nie mogą wykonywać pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny lub izolacji, a także nadzorowi epidemiologicznemu z powodu COVID-19. Natomiast ubezpieczeni, pod których opieką znajdują się osoby na kwarantannie lub w izolacji, mogą wnioskować

Porada
29.10.2013 Kadry i płace

Żona pracownika korzysta z urlopu rodzicielskiego. Zachorowała i co najmniej przez kilka tygodni nie będzie mogła opiekować się dzieckiem. Czy nasz pracownik może na ten czas przejąć urlop rodzicielski?

Porada

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia następuje w dniu, w którym pracownik otrzymał pismo rozwiązujące umowę o pracę w tym trybie. Takie rozwiązanie jest skuteczne, nawet jeżeli pracownik odmówił przyjęcia pisma, ale miał możliwość zapoznania się z nim.

Porada

Gdy pracownik pojawia się w pracy z objawami choroby, nie przedstawiając zwolnienia lekarskiego, pracodawca nie może zmusić go do pójścia do lekarza. Jeżeli jednak wykonywanie przez pracownika pracy zagraża zdrowiu jego lub innych osób, pracodawca może skierować go na badania okresowe, nawet gdy nie upłynął termin ich ważności.

Porada
13.12.2004

Zatrudniamy pracownika, u którego wystąpiło podejrzenie, że jest nosicielem choroby zakaźnej. Pracownik ten został odsunięty od wykonywania dotychczasowych obowiązków. Nie wyraził zgody na zmianę stanowiska pracy, po uprzednim przeszkoleniu. Czy mamy prawo odmówić wypłaty wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego za ten okres?