W 2025 r. wejdzie w życie dużo zmian w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie i wymagających po urodzeniu hospitalizacji. Ponadto od 1 stycznia 2025 r. wzrasta także płaca minimalna, a wraz z nią inne świadczenia pracownicze zależne od minimalnego wynagrodzenia. Natomiast od 1 lutego 2025
Interpretacja indywidualna w zakresie: braku opodatkowania realizacji Inwestycji na nieruchomości stanowiącej własność Spółki i udostępnienia majątku Spółce, opodatkowaniu dostawy w drodze aportu do Spółki środka trwałego stanowiącego ruchomość, niekorzystającej ze zwolnienia od VAT, opodatkowania czynności polegającej na obciążeniu Spółki częścią kosztów z tytułu nakładów na Inwestycję, niekorzystającej
Amortyzacja Nieruchomości, na którą składa się stara i dobudowana część.
Ustalenia czy wydatki na remont elewacji i remont wnętrza w jednym z wynajmowanych budynków będą uznawane za koszty uzyskania przychodów rozliczane na bieżąco przez Spółkę.
Niepodleganie opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz wspólników Spółki oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z ww. czynnością.
Obowiązek skorygowania kwoty podatku VAT naliczonego odliczonego wcześniej od poniesionych inwestycji w obcym środku trwałym.
CIT - w zakresie skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, co uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia wskazanych we wniosku kosztów kwalifikowanych.
W 2025 r. zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Nie wlicza się do niej przychodu ze zbycia środków trwałych. MF wyjaśniło w jaki sposób, po zmianach, rozliczać składkę zdrowotną w przypadku zbycia środka trwałego.
Dotyczy ustalenia, czy zakup materiałów które na dzień nabycia stanowią stan magazynowy jest kosztem podatkowym w momencie faktycznego zużycia i wystawienia dokumentu RW (rozchodu wewnętrznego) czy w momencie nabycia oraz czy zakup materiałów które na dzień nabycia stanowią stan magazynowy, a będą w przyszłości wykorzystane do realizacji inwestycji i rozchodowane poprzez dokument RW (rozchodu wewnętrznego
Odpisy amortyzacyjne od nabytych środków trwałych oraz odpisy amortyzacyjne od nabytego know-how w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wymienione wydatki zwiększają wartość początkową środka trwałego jako ulepszenie i będą amortyzowane.
W zakresie ustalenia: 1. W jaki sposób powinna zostać ustalona wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład otrzymanych przez Spółkę przedsiębiorstw (winno być: otrzymanego przez Spółkę przedsiębiorstwa) w ramach tzw. datio in solutum - tytułem świadczenia niepieniężnego w miejsce obowiązku zapłaty świadczenia pieniężnego z tytułu dobrowolnego umorzenia
Wydatki poniesione na prace polegające na całkowitej rozbiórce torów kolejowych i ich odbudowie Spółka może zaliczyć na bieżąco w koszty uzyskania przychodu, w dacie poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4e updop.
Możliwość dokonania korekty VAT naliczonego na podstawie ustawy o VAT w związku ze zmianą przeznaczenia użytkowania: - środka trwałego (budynku) na podstawie art. 91 ust. 7 i 7a ustawy o VAT, - wyposażenia na podstawie art. 91 ust. 7 i 7c ustawy o VAT.
W zakresie ustalenia: 1. W jaki sposób powinna zostać ustalona wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład otrzymanych przez Spółkę przedsiębiorstw (winno być: otrzymanego przez Spółkę przedsiębiorstwa) w ramach tzw. datio in solutum - tytułem świadczenia niepieniężnego w miejsce obowiązku zapłaty świadczenia pieniężnego z tytułu dobrowolnego umorzenia
Sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek wykorzystanych m.in. na sfinansowanie wytworzenia środków trwałych.
Dochody osiągnięte z wynajmu powierzchni dachu Wspólnoty Mieszkaniowej w związku z instalacją infrastruktury telekomunikacyjnej nie są objęte zwolnieniem przedmiotowym określonym w art. 17 ust. 1 pkt 44
Wniesienie aportem środków trwałych i towarów handlowych za przedsiębiorstwo i wyłączenia transakcji z opodatkowania.
Skutki podatkowe w podatku VAT w związku z należnym odszkodowaniem.
Skorzystanie z preferencji podatkowej polegającej na uwzględnieniu poniesionych wydatków jako kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d CIT poprzez ich odliczenie od podstawy opodatkowania w latach 2021, 2022 oraz 2023 (tzw. ulga badawczo rozwojowa) zgodnie z limitami odliczeń wskazanymi w art. 18d CIT.
Zwolnienie z opodatkowania wycofania lokalu ze środków trwałych spółki i przekazania go do majątku prywatnego wspólników.