Do 31 stycznia 2025 r. płatnicy są zobowiązani wystawić informacje PIT-11 za 2024 r. i przekazać je elektronicznie do urzędów skarbowych. Podatnikom informacje PIT-11 należy przekazać do 28 lutego 2025 r. Można to zrobić elektronicznie albo w wersji papierowej. Zdarza się, że płatnicy w wystawianych PIT-11 popełniają błędy. Warto wiedzieć, które z nich wymagają korekty, a które nie.
Spółka przy wypłacie komplementariuszom w trakcie roku podatkowego zaliczek na poczet udziału w zysku spółki za ten rok nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego – wyrok NSA z 14 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 1278/23.
Coraz większa liczba pracodawców decyduje się na organizowanie spotkań wigilijnych dla pracowników. Pracodawcy mają wątpliwości, czy po stronie pracowników powstaje z tego tytułu przychód, od którego należy pobrać zaliczkę na PIT, oraz czy mogą zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na ten cel.
W procesie rozliczeń płacowych pracodawcy muszą zwracać szczególną uwagę m.in. na roczny limit dotyczący podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych oraz próg podatkowy. W 2024 r. kwoty te wynoszą odpowiednio 234 720 zł oraz 120 000 zł. Po ich przekroczeniu płatnik powinien zaniechać do końca grudnia danego roku dalszego naliczania i odprowadzania do ZUS składek emerytalno-rentowych, składki na FEP
Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której potwierdził, że pomoc finansowa uzyskiwana przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP) na uzyskanie lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) nie może korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 49a updof. Taka pomoc jest opodatkowana PIT jako przychód ze stosunku służbowego.
Pracownik mieszka w miejscowości położonej tuż za granicą miasta, w którym znajduje się jego zakład pracy. Chce, aby pracodawca stosował wobec niego podwyższone koszty pracownicze. Czy odległość, jaką musi codziennie pokonywać, ma wpływ na możliwość stosowanie tego rozwiązania?
Szef KAS potwierdził, że od diet wypłacanych delegatom niebędącym pracownikami banku z tytułu ich udziału w zebraniu przedstawicieli tego banku należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a updof. Takim delegatom nie należy wystawiać informacji PIT-11 a deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko
W okresie wiosenno-letnim rolnicy zawierają większą liczbę umów o pomocy przy zbiorach. Coraz częściej pomocnikami rolników są nie tylko polscy obywatele, ale również Ukraińcy i Białorusini. W związku z tym, że rolnicy mają wątpliwości, w jaki sposób należy rozliczać PIT od takich umów, przypominamy te zasady.
Córka podatnika skończyła 25 lat. Posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dostaje od swojego ojca alimenty, ale martwi się, że po 25 urodzinach będą one opodatkowane. Czy słusznie?
Pracownik otrzymał rok temu dofinansowanie do okularów. W tym roku skarży się, że wzrok mu się popsuł i chce, żebyśmy go ponownie skierowali do lekarza okulisty. Czy jeśli po takiej konsultacji dostanie zalecenie kupienia nowych okularów, to dofinansowanie do nich nadal będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego u pracownika?
Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.
MF potwierdził, że podatnik, który chce dobrowolnie zwrócić nienależnie otrzymany zasiłek chorobowy, powinien to zrobić łącznie z zaliczką na PIT pobraną przez pracodawcę od tego zasiłku.
Po przesłaniu do urzędu skarbowego PIT-11 za 2023 r. okazało się, że przy obliczaniu zaliczki na podatek od dochodów ze stosunku pracy zastosowaliśmy wyższe koszty uzyskania przychodów niż przysługujące pracownikowi. Nie uwzględniliśmy bowiem rezygnacji pracownika w trakcie roku z kosztów podwyższonych, które przysługiwały mu wcześniej w związku z zamieszkiwaniem poza miejscowością, w której znajduje
Zatrudniony przez spółkę prezes korzysta nieodpłatnie z udostępnionego mu lokalu mieszkalnego. Lokal jest własnością spółki. Jak rozliczyć takie świadczenie na rzecz prezesa spółki?
Student, który nie ukończył 26 roku życia, będzie osiągał przychody z tytułu umowy o dzieło. Czy w takim przypadku można do nich stosować ulgę dla młodych?