MF opublikowało odpowiedź na interpelację poselską, w której potwierdziło, że dobrowolne umorzenie udziałów bez wynagrodzenia stanowi transakcję kontrolowaną i podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych. MF poinformowało również, że obecnie nie są planowane żadne prace legislacyjne związane ze zmianą definicji transakcji kontrolowanej.
MF potwierdziło, że sposób rozliczenia drobnych upominków przekazywanych pracownikom albo ich dzieciom z okazji świąt, Dnia dziecka, narodzin dziecka czy ślubu, które nie stanowią dla pracowników dodatkowej formy wynagrodzenia zależy od źródła ich finansowania. Jeżeli upominki są finansowane ze środków obrotowych to stanowią dla pracownika darowiznę, która nie podlega przepisom updof. Pracodawca nie
Korekta przychodu in minus nie cofnie tego, że podatnik przekroczył limit przychodu uprawniający do stosowania ryczałtu ewidencjonowanego, czego skutkiem była utrata prawa do opodatkowania w ten sposób – wyrok NSA z 13 marca 2024 r., sygn. akt II FSK 721/21.
W przypadku gdy podatnik dokonał pierwszej wpłaty ryczałtu w terminie do złożenia oświadczenia w sprawie opodatkowania w tej formie, a z opisu wpłaty dokładnie wynikało, jakiego rodzaju podatku dotyczyła, jest to równoznaczne ze skutecznym wyborem opodatkowania ryczałtem. Potwierdził to Dyrektor KIS w interpretacji zmieniającej z 16 października 2024 r., uznając za nieprawidłowe swoje wcześniejsze
Decydujące dla uznania straty w towarze handlowym za koszt podatkowy jest kryterium należytej staranności podatnika. Nie powinno być ono traktowane w sposób rutynowy, polegający na zastosowaniu utartych schematów, lecz w najbardziej możliwym stopniu w sposób zindywidualizowany, z uwzględnieniem wszystkich uwarunkowań oraz realnych możliwości i środków będących w dyspozycji podatnika – wyrok NSA z 10
Szef KAS potwierdził, że podatnik, ustalając podstawę obliczenia daniny solidarnościowej, mógł w niej uwzględnić stratę covidową. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko Dyrektora KIS, który pierwotnie odmówił podatnikowi tego prawa.
MF potwierdziło, że podatnik, który wynajmuje mieszkanie za pośrednictwem serwisu internetowego, nie musi zakładać działalności gospodarczej. Przychody uzyskiwane w ten sposób mogą być zaliczane do przychodów z tzw. najmu prywatnego. MF przyznało również, że nie prowadzi obecnie prac nad interpretacją ogólną w tej sprawie.
Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której potwierdził, że pomoc finansowa uzyskiwana przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP) na uzyskanie lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) nie może korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 49a updof. Taka pomoc jest opodatkowana PIT jako przychód ze stosunku służbowego.
Jeżeli w wyniku likwidacji spółki jawnej wspólnik otrzymuje:
MF potwierdziło, że świadczenia otrzymane przez byłych małżonków będący fundatorami fundacji rodzinnej nie mogą w całości korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 updof.
Zwolnienie z PIT przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 3 updof ma zastosowanie tylko do odszkodowań za poniesione straty. Nie dotyczy ono odszkodowań za utracone korzyści – wyrok NSA z 10 maja 2024 r., sygn. akt II FSK 2177/23.
Szef KAS potwierdził, że podatnik nie może w ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczyć wydatków poniesionych na wymianę dachu. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko Dyrektora KIS, który przyznał prawo do odliczenia tych wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Szef KAS potwierdził, że podatnik, który chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej musi być właścicielem budynku, którego dotyczyła termomodernizacja nie tylko w momencie jej dokonywania ale również w momencie składania zeznania, w którym ulga ma zostać rozliczona. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko Dyrektora KIS, który przyznał prawo do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej podatniczce
Szef KAS potwierdził, że od diet wypłacanych delegatom niebędącym pracownikami banku z tytułu ich udziału w zebraniu przedstawicieli tego banku należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a updof. Takim delegatom nie należy wystawiać informacji PIT-11 a deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko
Towary handlowe otrzymane w darowiźnie i przeznaczone do dalszej odsprzedaży należy wpisać w kolumnie 17 pkpir. Podatnik powinien je również ująć w remanencie początkowym oraz na koniec roku podatkowego w remanencie końcowym – jeśli nie zostaną sprzedane. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Niewpisanie nieruchomości do ewidencji środków trwałych i niedokonywanie odpisów amortyzacyjnych nie przesądza o tym, że późniejsze zbycie tej nieruchomości będzie traktowane jako sprzedaż prywatna. Jeżeli bowiem nieruchomość ta była faktycznie wykorzystywana w działalności gospodarczej i nie ma charakteru mieszkalnego, to jej zbycie należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej –
Szef KAS potwierdził, że podatnik prowadzący działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatek poniesiony na zakup aparatów słuchowych. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko Dyrektora KIS, który odmówił podatnikowi takiego prawa.