Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
31.05.2023 Podatki

W określonych przepisami przypadkach podatnicy obowiązani są przed złożeniem deklaracji VAT wpłacać na rachunek urzędu skarbowego kwoty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć środków transportu oraz składać informacje VAT-23. Zakres tego obowiązku budzi często wątpliwości. W artykule przedstawiamy problemy podatkowe powstające w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu.

Artykuł
13.09.2021 Podatki

TSUE uznał, że niezgodne z Dyrektywą unijną są polskie przepisy ustawy o VAT nakazujące płacenie podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw przed terminem wymagalności tego podatku. Oznacza to, że podatnicy dokonujący takiego nabycia mają prawo do stosowania ogólnych zasad rozliczania WNT od takich nabyć z pominięciem przepisów polskich „przyspieszających” termin zapłaty VAT z tytułu takiego nabycia

Artykuł

Zakupów przedsiębiorcy dokonywać mogą nie tylko w kraju, ale również za granicą. W publikacji omawiamy skutki dokonywania takich zakupów w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego, a także ich ewidencję w księgach rachunkowych.

Artykuł
09.04.2021 Podatki

Obowiązek zapłaty podatku należnego za wcześniejszy okres niż powstało prawo do odliczenia podatku naliczonego od tej samej transakcji WNT jest niezgodny z prawem unijnym (wyrok TSUE z 18 marca 2021 r., C-895/19).

Porada
05.09.2006 Podatki

Firma kupuje towar wraz z opakowaniami zwrotnymi z krajów Unii Europejskiej, za które jest obciążana. Przy następnym nabyciu towarów opakowania te są zwracane i firma zostaje za te opakowania uznana notą uznaniową. Proszę o wyjaśnienie, czy powinniśmy naliczyć od nich VAT i wykazywać je w rejestrach VAT jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Zdaniem firmy opakowania te nie są ich własnością. Ponadto

Porada
17.08.2006 Podatki

Zakupiliśmy w Austrii stanowisko do badań łącznie z oprogramowaniem. W fakturze oprogramowanie ujęto w odrębnej pozycji. 1. Czy w związku z tym zakup potraktować w całości jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy oprogramowanie wydzielić jako usługę? 2. Jaki należy wtedy przyjąć termin powstania obowiązku podatkowego?

Porada
02.07.2006 Podatki

Jakie dokumenty powinny dokumentować WNT? Czy wystarczy tylko faktura, czy musi być list przewozowy i specyfikacja wysyłki?

Porada
02.05.2006 Podatki

Nabyłam towar w Czechach. Jak wystawić fakturę polską dla potrzeb podatku dochodowego i VAT? Faktura od dostawcy jest wystawiona w euro. Jak rozliczyć transport? Towar jest przywieziony własnym samochodem. Jak rozliczyć delegację właściciela firmy? Nie korzystam z hotelu, pobyt trwał 12 godzin. Za granicą zamawiałem tylko obiad w restauracji.

Porada
02.05.2006 Podatki

Prowadzę działalność gospodarczą, a jednocześnie jestem rolnikiem. Do działalności zarejestrowałem się jako podatnik VAT unijny. Zrobiłem taki błąd i nie wiem, jak z tego wybrnąć, bo kupując w październiku 2004 r. ciągnik, niepotrzebnie podałem ten NIP PL. Kupiłem ciągnik od podatnika podatku od wartości dodanej z Niemiec, i to na fakturę VAT. Rozliczyłem podatek w deklaracji. Teraz chcę się z tego

Porada
17.04.2006 Podatki

Polska firma zakupiła w Niemczech maszynę produkcyjną. Przed dokonaniem zakupu przeprowadzono test urządzenia przy użyciu komponentów zakupionych w Niemczech. Test przeprowadzony był w Niemczech na koszt kupującego, a wyprodukowane produkty, pozostałe w Niemczech, potraktowano jako odpady. Firma niemiecka wystawiła na rzecz firmy polskiej dwie faktury: za zakup maszyny oraz za materiały zużyte do przeprowadzenia

Porada
02.04.2006 Podatki

Nasza firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Dostawca włoski na każdej fakturze udziela nam skonta 3% za zapłatę w ciągu 3 dni. Niestety, nie regulujemy faktur w ww. terminie. W lutym otrzymaliśmy fakturę zwiększającą faktury z grudnia o udzielone wcześniej skonta. Czy powinniśmy skorygować podatek należny i naliczony w deklaracji za grudzień (moment dostawy towarów i wystawienia wewnętrznych

Porada
17.01.2006

Kupiłam używany samochód ciężarowy w Niemczech od osoby fizycznej do celów wykorzystywania go w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Jestem podatnikiem VAT niezarejestrowanym dla celów WNT, nie mam NIP unijnego. Od kupionego samochodu zapłaciłam VAT i otrzymałam potwierdzający to VAT-25. Czy w tej sytuacji mogę wykazać w deklaracji VAT-7 zapłacony podatek VAT jako podatek naliczony?

Porada
17.01.2006 Podatki

24 października 2005 r. wpłaciliśmy 419 euro za materiał zakupiony w Niemczech. Ponieważ nie dostaliśmy faktury, obowiązek podatkowy powstał 15 listopada 2005 r. 22 grudnia 2005 r., a więc przed złożeniem deklaracji za listopad, otrzymałam fakturę wystawioną z datą 16 grudnia 2005 r. Jak powinnam rozliczyć taką transakcję?

Porada
28.11.2005

Nasza firma zakupiła w Austrii od osoby prywatnej używaną maszynę za 700 euro. Czy powinniśmy naliczyć i odprowadzić VAT?

Porada
13.10.2005

Jak rozliczyć VAT w momencie zakupu i sprzedaży samochodu ciężarowego z kraju UE, w przypadku gdy jest środkiem trwałym dla firmy, a jak gdy jest towarem przeznaczonym do dalszej odsprzedaży?

Porada
13.10.2005 Podatki

Jesteśmy spółką zarejestrowaną jako podatnik VAT UE. Przeprowadziliśmy próby pakowania kawy w firmie niemieckiej. Do przeprowadzenia tych prób zostały dostarczone następujące materiały: kawa i puszki. Puszki zostały zakupione w Niemczech i bez opuszczania terytorium Niemiec dostarczone zostały przez naszego dostawcę do firmy, która przeprowadza te próby. Kawa została przekazana przez nas nieodpłatnie

Porada
28.09.2005 Podatki

W lipcu 2005 r. została zakupiona część do maszyny od kontrahenta z Niemiec, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W trakcie transportu faktura uległa zniszczeniu. Czy możemy odliczyć VAT naliczony od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na podstawie duplikatu wystawionego przez kontrahenta niemieckiego? Jeśli tak, to kiedy

Porada
13.06.2005 Podatki

Od zagranicznego kontrahenta otrzymaliśmy fakturę w euro, wystawioną w sobotę 14 maja. NBP nie publikował w tym dniu tabeli kursów średnich. Jaki kurs NBP powinien być zastosowany do przeliczenia kwoty transakcji na złote polskie, z 13 czy z 16 maja?

Porada
13.06.2005

Jestem podatnikiem VAT posiadającym numer NIP VAT UE. Chcę zakupić w Holandii używany samochód betonomieszarkę. Czy mogę poprosić o fakturę z zerową stawką VAT? Co dalej z taką fakturą w Polsce? Czy mam wystawić fakturę wewnętrzną? Jak ma ona wyglądać? Jak ewidencjonować taki zakup? Gdzie ma on być ujęty w deklaracji VAT 7? Jakie jeszcze deklaracje lub informacje VAT muszę złożyć w urzędzie skarbowym

Porada
13.05.2005

Sprowadzam towar z Włoch w opakowaniach kartonowych. Buty i torebki są pakowane w pudełka zawierające parę butów lub torebkę i dodatkowo w zbiorcze kartony. Prowadzę sprzedaż detaliczną, klientom wydaję towar w pudełkach przygotowanych przez producenta, a zbiorcze opakowania sprzedaję jako makulaturę. Łączna powierzchnia sklepów nie przekracza 500 m2. Czy podlegam opłacie produktowej?

Porada
28.04.2005

Dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia korzystamy z przewoźnika krajowego, który obciąża nas kosztami tego transportu. Do podstawy opodatkowania przy wystawieniu faktury wewnętrznej wliczamy te koszty. Czy postępujemy prawidłowo?

Porada
13.03.2005 Podatki

27 stycznia dokonaliśmy przedpłaty na maszynę. Dostawca unijny (Włochy) wystawił fakturę zaliczkową 29 stycznia, a do nas wpłynęła pocztą 28 lutego. Czy powinniśmy wystawić fakturę wewnętrzną oraz czy powinniśmy zastosować kurs średni waluty z dnia wystawienia faktury przez unijnego dostawcę?

Poprzednia Następna