Jedną ze stosowanych przez przedsiębiorców form promocji jest tzw. sponsoring. Pozwala on przedsiębiorcom zarówno reklamować swoją działalność, jak i wspierać wybrany cel. Sponsorzy mogą nie tylko rozliczyć wydatki na sponsoring w kosztach podatkowych, ale i skorzystać z ulgi podatkowej wprowadzonej 1 stycznia 2022 r.. W opracowaniu przedstawiamy skutki podatkowe oraz ewidencję księgową działań sponsoringowych
Jeśli podatnik ponosi wydatki służące uatrakcyjnieniu prowadzonego przez niego bloga, dzięki któremu uzyskuje przychody z reklam online, to wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania tego przychodu, pomimo że mają zabarwienie osobiste - wyrok NSA z 14 maja 2021 r., sygn. akt II FSK 1633/19.
Prowadzę działalność reklamową. Kupuję towary, np. długopisy, kalendarze, do których zakupuję usługi grawerowania, nadruku, pozycjonowania. W której kolumnie pkpir powinnam księgować usługi grawerowania, nadruku oraz zakup pojedynczych towarów, np. długopisu, zegara, prezentowanych jako wzory, które pokazuję klientom?
Spółka planuje rozpoczęcie kampanii promocyjnej. W jej ramach będą m.in. przeprowadzane konkursy z nagrodami dla naszych klientów. Po rozmowie z główną księgową okazało się, że zmieniły się przepisy, na podstawie których powinniśmy odprowadzić VAT od wydanych w konkursach nagród. Czy istnieją inne możliwości prowadzenia kampanii promocyjnej, tzn. w taki sposób, aby nagrody w konkursach nie musiały
Na Facebooku zamierzam zamieścić reklamę świadczonych usług fryzjerskich. Facebook Ireland Limited wystawia faktury dzienne za usługi reklamowe. Zobowiązanie z tytułu nabytych usług reklamowych opłacimy za pośrednictwem naszego banku kartą kredytową MasterCard w euro, zaś obciążenie naszego rachunku nastąpi w złotych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 określa katalog źródeł przychodów. Źródła określone w pkt 1-8 tego artykułu należą do źródeł nazwanych, np. pozarolnicza działalność gospodarcza. Wszystkie przychody, których nie można zaliczyć do źródeł nazwanych, należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof).
Spółka „X” z o.o. w ramach swojej działalności organizuje odpłatne konkursy na najlepszy wyrób w czasie targów. W ramach tego konkursu spośród nagrodzonych złotym medalem firm losowane są dwie. Nagrodą dla nich jest bezpłatne udostępnienie miejsca na reklamę na stronie internetowej spółki „X”, na pół roku. Czy takie nieodpłatne świadczenie usług w ramach działalności niesie za sobą dla obdarowanych
1. Otrzymałam od kontrahenta z Niemiec fakturę ze stawką 0% na usługi reklamowe bez mojego numeru VAT UE i bez jego numeru VAT UE. Czy powinnam wystawić fakturę wewnętrzną i w jakim terminie? 2. Otrzymałam też za usługi reklamowe w Niemczech od tamtejszego kontrahenta fakturę z 12% VAT bez jego numeru VAT UE. Podatek ten zapłaciłam. Czy muszę wystawić fakturę wewnętrzną, czy mogę ten VAT zaliczyć w
Zużyto materiały do wytworzenia wyrobu, który następnie przekazano kontrahentowi w celach reklamowych w kraju i za granicą. Czy zużyte materiały będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w momencie przekazania wyrobu kontrahentowi?
Czy koszty zwrócone przez zagraniczną firmę (w formie credit noty) w ramach współpracy handlowej firmie polskiej, która była reprezentantem na targach w kraju (koszty stoiska itp.), należy opodatkować podatkiem VAT lub potraktować jako pozostały przychód? Firma polska poniosła koszty i VAT naliczony odliczyła we właściwym czasie.
W sprawie naszego Czytelnika zapadł interesujący wyrok WSA we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 636/02). Ze względu na liczne kontrowersje występujące w tego rodzaju sprawach prezentujemy jego treść na łamach „MONITORA księgowego”. Wyrok, co prawda, dotyczy stanu prawnego obowiązującego przed 1 maja 2004 r., ale dla wielu podatników może być przydatny w przypadku kontroli czynności wykonanych przed 1 maja
Jak będzie opodatkowana usługa budowy stoiska wystawienniczego na targach na Ukrainie, jeśli jest wykonywana dla podmiotu - członka UE, a jak dla kontrahenta z Polski? Kiedy należy stosować europejski numer identyfikacyjny?
Nasza firma otrzymała fakturę, w której jako nazwę usługi wskazano „pokrycie kosztów materiałów reklamowych”. Czy z faktury tej można odliczyć podatek VAT? Bardzo proszę o opisanie prawidłowego sposobu księgowania takiej faktury.