Pracodawca nie musi wywiązywać się z umowy przedwstępnej dotyczącej zatrudnienia kandydata do pracy, jeżeli nie ma obiektywnej możliwości jego zatrudnienia. Nadejście terminu określonego w umowie przedwstępnej nie oznacza bowiem automatycznego zawarcia umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 5 lipca 2011 r., sygn. akt I PK 2/11).
Nieruchomości to najbardziej wartościowy składnik firmowego majątku. Trudności w rozliczeniu transakcji związanych z ich udziałem biorą się jednak nie tyle z ich wartości, ile z konieczności jednoczesnego uwzględnienia przepisów prawa podatkowego, bilansowego oraz cywilnego.
Pracownik został zwolniony z pracy za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który uległ skróceniu do 1 miesiąca. Pracownik w pierwszym tygodniu wypowiedzenia podpisał umowę przedwstępną, z której wynika, że po upływie okresu wypowiedzenia zostanie zatrudniony u nowego pracodawcy. Czy w takim przypadku pracodawca ma prawo odmówić mu udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy? Co w przypadku, gdyby
Podatnik, który zawarł umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości bądź udziału w nieruchomości, nie uzyskuje w tym momencie przychodu ze zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof. Przychód z tego tytułu powstanie dopiero z chwilą podpisania ostatecznego aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości lub udziału w nieruchomości. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej
Jaką stawkę VAT zastosować, wystawiając fakturę na otrzymaną wpłatę od obecnie wynajmującego mieszkanie, gdy z przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego wynika, że wykup ma nastąpić najpóźniej między styczniem a kwietniem 2011 r. (wpłata wpłynęła w sierpniu tego roku)?
Zawarliśmy z kandydatem do pracy umowę przedwstępną. W dniu, w którym miał się stawić do pracy, poinformował nas, że otrzymał lepszą propozycję i rezygnuje z pracy w naszej firmie. Ponieważ zatrudnienie tej osoby wiązało się z rozpoczęciem bardzo ważnego projektu, ponieśliśmy duże straty i chcemy wystąpić do sądu o odszkodowanie. Jakiego odszkodowania możemy się spodziewać w przypadku wygrania sprawy
Chcemy zatrudnić pracownika, który pracuje w firmie konkurencyjnej. Osoba ta przed podjęciem rozmów dotyczących rozwiązania umowy o pracę ze swoim dotychczasowym pracodawcą poprosiła nas o zawarcie umowy przedwstępnej. Przepisy Kodeksu pracy nic jednak nie mówią na ten temat. Czy mogę zawrzeć taką umowę?
Umowa przedwstępna ułatwia przedsiębiorcy przeprowadzenie negocjacji.
Czy jeżeli zawieramy umowę przedwstępną, a dopiero później dochodzi do właściwej sprzedaży, to należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Zawarliśmy umowę przedwstępną dotyczącą zakupu nieruchomości. Niestety, nasz kontrahent uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej. Czy w takim przypadku można dochodzić od niego zapłaty odszkodowania?