Kosztem uzyskania przychodu z tytułu umorzenia udziałów nabytych w drodze wymiany są wielkości związane z objęciem udziałów wniesionych do wymiany, a nie udziałów uzyskanych w drodze tej wymiany - wyrok NSA z 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 1147/17.
W przypadku gdy strony umowy zbycia udziałów w celu ich umorzenia ustalą, że zapłata z tego tytułu nastąpi w ratach, to dopiero w terminach płatności poszczególnych rat powstaje przychód podatkowy - wyrok WSA w Gdańsku z 13 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 264/15.
Przy umorzeniu udziałów w zamian za składniki majątku dochodzi do opodatkowanej VAT dostawy towarów - wyrok NSA z 1 września 2011 r. (sygn. akt I FSK 1212/10).
Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw z nich wynikających zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym. Umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostało uregulowane przepisami ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej k.s.h.).
Wydanie przez spółkę zorganizowanej części swojego przedsiębiorstwa na rzecz udziałowca jako wynagrodzenia za umarzane udziały nie stanowi odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych. Tym samym przekazanie udziałowcowi wynagrodzenia w tej formie nie będzie przychodem dla spółki. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Przedstawiamy fragment interpretacji w tej sprawie.
Jesteśmy spółką z o.o. W tym roku wypłacimy spadkobiercom zmarłego wspólnika (który był jednocześnie pracownikiem naszej spółki) wynagrodzenie za udziały w spółce zgodnie z umową spółki. Czy od tego wynagrodzenia powinniśmy pobrać podatek na ogólnych zasadach dotyczących pracowników? Do jakich przychodów powinniśmy zaliczyć tę wypłatę?
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o dobrowolnym umorzeniu udziałów jednego ze wspólników (osoby fizycznej) za wynagrodzeniem. W uchwale zgromadzenie dopuściło możliwość, aby zamiast wypłaty wynagrodzenia na wspólnika przeniesiona została własność gruntu należącego do spółki. Jakie obowiązki będzie miała spółka, jeżeli skorzysta z tej możliwości?
Spółka z o.o., której udziałowcami są inne osoby prawne, planuje dokonanie umorzenia części udziałów bez wynagrodzenia. Czy w wyniku umorzenia udziałów wspólnika uzyska on przychód podlegający opodatkowaniu, a sama spółka będzie musiała pobrać zaliczkę jako płatnik? Czy w związku z umorzeniem powstanie przychód po stronie spółki? Czy w wyniku umorzenia udziałów jednego ze wspólników po stronie pozostałych
W przypadku zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nabytych w drodze darowizny celem ich umorzenia, podatnik jest zobligowany do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Kosztem uzyskania przychodów będzie wartość rynkowa tych udziałów z dnia nabycia darowizny zadeklarowana przez nabywcę dla celów podatku od spadków i darowizn. Takie stanowisko
Moje udziały w spółce z o.o. zostaną umorzone. Otrzymam jako wynagrodzenie pieniądze oraz wskazane uchwałą wspólników spółki z o.o. składniki majątku. Jak rozliczyć podatkowo tak przeprowadzone umorzenie udziałów?
Zakładam spółkę z o.o. i jestem na etapie pisania umowy. Chcę, wraz z pozostałymi wspólnikami, zapewnić sobie możliwość wycofania kapitału ze spółki poprzez umorzenie części udziałów. Czym różnią się od siebie umorzenia: dobrowolne, przymusowe, automatyczne?