Porady i artykuły

Artykuł aktualny
11.06.2021 Podatki

Od 1 lipca 2021 r. wprowadzono obowiązek składania deklaracji akcyzowych w formie elektronicznej oraz obowiązek wykazywania w deklaracji wyrobów zwolnionych i opodatkowanych stawką 0%. Wprowadzono też zmiany w zasadach rozliczania akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy. Do ich rejestracji są wymagane nowe dokumenty.

Artykuł
10.02.2019 Podatki

Samochody osobowe i ciężarowe to środki transportu powszechnie wykorzystywane w firmach. W 2019 r. ustawodawca wprowadził nowe zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych, zwłaszcza tych droższych. Zasady te nie zmieniły się natomiast w stosunku do samochodów ciężarowych. Nie objęły także podatku naliczonego od wydatków dotyczących

Porada
30.06.2018 Podatki

Do 15 lutego właściciele niektórych środków transportu mają obowiązek złożenia deklaracji DT-1. Obowiązek ten dotyczy właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i balastowych, przyczep, naczep i autobusów.

Porada
02.02.2006 Podatki

Firma prowadzona przez osobę fizyczną kupiła drogi samochód ciężarowy z zamiarem używania go krócej niż rok. W związku z tym został w całości zaliczony w koszty. Jakie są konsekwencje podatkowe wycofania go z działalności, przekazania na cele osobiste lub sprzedaży przed upływem roku?

Porada
02.02.2006 Podatki

Przed dwoma laty kupiłam wspólnie z synem (nie jest osobą współpracującą) samochód ciężarowy na fakturę VAT. Wprowadziłam go do środków trwałych, odliczając VAT. W dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel uwzględniony jest również mój syn. W tym roku otwiera własną działalność i chciałby wprowadzić ten samochód do swojej ewidencji środków trwałych. Czy jest to możliwe? Samochód amortyzowany był

Porada
13.11.2005 Podatki

Czy na podstawie umowy użyczenia samochodu ciężarowego (powyżej 3,5 tony) można odliczać VAT od paliwa i zakupu części? Czy taką umowę należy zarejestrować w urzędzie skarbowym?

Porada
29.10.2005 Podatki

Czy można odliczyć VAT od paliwa do samochodu dostawczego (do 3,5 t), w którym zamontujemy trwałą przegrodę oddzielającą część bagażową, przed przeprowadzeniem badania technicznego? Część bagażowa przekracza 50% długości pojazdu.

Porada
13.10.2005

Jak rozliczyć VAT w momencie zakupu i sprzedaży samochodu ciężarowego z kraju UE, w przypadku gdy jest środkiem trwałym dla firmy, a jak gdy jest towarem przeznaczonym do dalszej odsprzedaży?

Porada
13.08.2005 Podatki

Użytkujemy w ramach leasingu operacyjnego zawartego w marcu 2001 r. samochód ciężarowy, niespełniający warunków wzoru na ładowność. Niemniej umowa leasingu została zarejestrowana i opłaty/raty leasingowe są wliczane w koszty, a VAT naliczony odejmujemy od należnego. Ubezpieczenie OC i AC zostało zawarte przez leasingodawcę i refakturowane na nas. W wyniku powstałej szkody otrzymaliśmy fakturę VAT za

Porada
13.06.2005 Podatki

Kupiliśmy od przedsiębiorcy (pierwszego właściciela) samochód ciężarowy o ładowności 870 kg, z homologacją producenta. Czy na podstawie nowej ustawy mamy prawo odliczyć cały naliczony VAT, jeśli jednocześnie dokonujemy sprzedaży opodatkowanej zwolnionej, przy ustalonej proporcji sprzedaży za 2004 r. - 99%?

Porada
13.11.2004 Rachunkowość firm

Prosimy o podanie, jak zaewidencjonować wewnątrzwspólnotowe nabycie używanego samochodu ciężarowego w celu dalszego użytkowania.

Porada
13.09.2004 Podatki

Kupiłem samochód ciężarowy (z kratką) KIA SHUMA w 2000 r. (z pełnym odliczeniem VAT) i wprowadziłem do ewidencji środków trwałych (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Czy mogę wycofać go z ewidencji środków trwałych i sprzedać po 6 miesiącach jako osoba fizyczna, nie rozliczając VAT (korzystając ze zwolnienia)?

Porada
13.09.2004 Podatki

Czy biorąc w leasing samochód ciężarowy („z kratką”) 17 kwietnia br., mogłem odpisać VAT od wpłaconej kwoty, mimo że rejestracja samochodu nastąpiła po 19 kwietnia?

Porada
13.08.2004 Podatki

Proszę o informację, co dzieje się z VAT od samochodów ciężarowych wniesionych aportem do spółki cywilnej przez jednego ze wspólników po likwidacji spółki. Jak sprzedać samochody, które zostały wprowadzone aportem (bez VAT) osób fizycznych prowadzącym działalność podatnikom VAT?

Porada
29.05.2004 Podatki

Spółka z o.o., w której jestem księgowym, zamierza zakupić za granicą samochód ciężarowy. Możliwe jest również, aby zakupił go zagraniczny udziałowiec i wniósł aportem. Rok podatkowy spółki kończy się 31 czerwca 2004 r., a samochód planujemy nabyć w maju. Jaki wariant będzie korzystniejszy i jak optymalnie można będzie amortyzować ten samochód?

Porada
12.03.2004 Podatki

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lea-singuje samochód ciężarowy. Po okresie umowy leasingu samochód zostaje zakupiony przez tę osobę, ale nie wprowadzono go do ewidencji środków trwałych - nie amortyzowano - i nie odliczono naliczonego VAT związanego z tym zakupem. Przez 6 miesięcy pojazd jako samochód prywatny wykorzystywany jest do celów prowadzonej działalności. Koszty związane

Poprzednia Następna