Rodzice podarowali podatnikowi grunt, na którym ma powstać jego firma. Podatnik wie, że grunty nie podlegają amortyzacji. Czy w związku z tym podatnik powinien wpisać taki gruntu do ewidencji środków trwałych?
Podatnik, który nabył miejsce parkingowe dla leasingowanego samochodu, może je zaliczyć do środków trwałych i amortyzować według stawki 4,5%. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego, nie osiąga przychodu z działalności gospodarczej pod warunkiem, że samochód ten po wykupie nie stanowił środka trwałego w prowadzonej działalności. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą chce wprowadzić do firmowego majątku zestaw drogich elektronarzędzi, które kupił 2 lata temu. Nie ma niestety dowodów zakupu tych narzędzi. Jak powinien ustalić ich wartość początkową?
Podatnik, który wycofa nieruchomość z ewidencji środków trwałych i zaprzestanie ją wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, nie musi korygować dokonanych od niej odpisów amortyzacyjnych. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik, który nie jest w stanie ustalić ceny nabycia środka trwałego, może jego wartość początkową ustalić na podstawie dokonanej przez siebie wyceny uwzględniającej cenę rynkową tego rodzaju środka trwałego oraz stan i stopień jego zużycia. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej lokal mieszkalny, musi podjąć decyzję o jego amortyzacji już w momencie wprowadzania go do ewidencji środków trwałych. Kosztu amortyzacji nie można ustalić "wstecznie" - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 10 grudnia 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 1281/14).
Podatnik kupił używany samochód dostawczy. Najpierw wprowadził go do ewidencji środków trwałych, a dopiero później dokonał jego przerejestrowania. Czy opłata rejestracyjna powinna zwiększać wartość początkową środka trwałego?