Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
28.06.2023 Kadry i płace

Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy zyskali dodatkowe przerwy w pracy. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy przekroczy 9 godzin, ma prawo do dwóch 15-minutowych przerw, a jeśli jego praca wyniesie ponad 16 godzin na dobę – do trzech takich przerw. Nowe przepisy uregulowały również zasady wliczania czasu szkoleń do czasu pracy.

Artykuł
30.08.2018 Kadry i płace

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasem pracy jest zatem nie tylko czas, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę na rzecz pracodawcy, ale również czas, w którym pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia i dyspozycje związane z rodzajem pracy określonym w zawartej umowie o pracę

Artykuł
02.07.2016 Kadry i płace

Tworzenie harmonogramów czasu pracy jest niezbędne wówczas, gdy pracownicy nie mają ustalonych stałych godzin i stałych dni wykonywania pracy. Planując grafik czasu pracy, pracodawca musi zaplanować pracownikom odpowiedni wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, zapewnić minimalną liczbę dni wolnych od pracy oraz zachować odpoczynki dobowe i tygodniowe, a także pamiętać o przestrzeganiu doby

Porada
17.08.2015 Kadry i płace

Kilku pracowników naszej firmy, zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy, przez kilka dni w lipcu 2015 r. w okresie od poniedziałku do piątku pracowało dwukrotnie w tej samej dobie (w firmie nie funkcjonuje ruchomy czas pracy). W jaki sposób możemy zrekompensować im ten czas? Czy powinniśmy wypłacić dodatek, a może udzielić czasu wolnego?

Porada
17.01.2015 Kadry i płace

Pracownik wykorzystał już cały urlop wypoczynkowy. Poprosił więc swojego kierownika o pracę przez dwa kolejne dni na dwóch zmianach w godzinach od 6.00 do 22.00, aby mieć w zamian dwa dni wolne na pracę przy remoncie domu. Kierownik wyraził zgodę. Czy postępowanie kierownika było prawidłowe?

Artykuł
28.09.2014 Kadry i płace

Praca zmianowa polega na wykonywaniu pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Może być ona stosowana w każdym systemie czasu pracy, tj.: podstawowym, równoważnym, przerywanym, zadaniowym, skróconego tygodnia pracy, pracy weekendowej, pracy w ruchu ciągłym.

Porada
12.02.2014 Kadry i płace

Kilka lat temu wprowadziliśmy w regulaminie pracy ruchomy czas pracy. W takim rozkładzie pracują pracownicy jednego z działów. Czy po wejściu w życie przepisów o ruchomym czasie powinniśmy przeprowadzić procedurę wprowadzenia tego rozkładu czasu pracy zgodną z Kodeksem pracy?

Porada
12.10.2013 Kadry i płace

Umowa o zakazie konkurencji zarówno w trakcie zatrudnienia, jak i po jego ustaniu zabezpiecza interesy pracodawcy przed działaniami pracowników, którzy podejmują pracę konkurencyjną. Zakres takiego zakazu nie może być sformułowany w sposób dowolnie szeroki.

Porada
12.10.2013 Kadry i płace

Ze względu na konieczność zapewnienia przez pracodawcę pracownikom minimum 11-godzinnego nieprzerwanego okresu odpoczynku dobowego, najbezpieczniej jest wprowadzić maksymalnie 5-godzinny przedział czasu w ramach ruchomego czasu pracy. Dłuższy niż 5-godzinny przedział godzin może bowiem spowodować naruszenie odpoczynku dobowego.

Porada

Od 23 sierpnia 2013 r. zostały znacznie uelastycznione dotychczasowe rozwiązania dotyczące czasu pracy. Będą z nich mogli skorzystać pracodawcy, których pracownicy podlegają przepisom o czasie pracy zawartym w Kodeksie pracy lub w innych ustawach, które jednak w związku z niepełną regulacją w tym zakresie odwołują się do Kodeksu pracy.

Porada
07.08.2006 Kadry i płace

Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 w systemie podstawowym. Ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy w sobotę przyszedł do pracy i pracował od godz. 7.00 do 15.00. Dzień wolny za sobotę odebrał w poniedziałek. Czy praca od godz. 7.00 stanowi w tym przypadku naruszenie przepisów o dobie pracowniczej? Jeżeli tak, to czy za tę jedną godzinę należy się jakaś rekompensata

Porada
07.04.2006 Kadry i płace

Zatrudniamy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy, gdzie wymiar czasu pracy jest rozszerzony do 10 godzin na dobę. Pracownicy zgodnie z rozkładem czasu pracy pracują w niektóre dni od godz. 8.00 do 16.00. Czy po takim dniu pracy mogą następnego dnia wykonywać pracę od godz. 6.00 do 14.00? Nie przekroczą w ten sposób wymiaru 10 godzin w jednej dobie pracowniczej.

Porada
22.01.2006 Kadry i płace

Pracodawca ustalając harmonogram czasu pracy na dany okres rozliczeniowy jest zobowiązany uwzględnić wiele zasad i norm. Z praktyki wynika, że największe trudności sprawia pracodawcom prawidłowe określenie ram czasowych doby pracowniczej.

Artykuł
22.01.2006

Z uwagi na fakt, że niektóre przepisy regulujące organizację czasu pracy odwołują się do pojęcia „dnia wolnego” jednocześnie go nie definiując, powstaje problem jego interpretacji w odniesieniu do zmianowej organizacji czasu pracy.

Porada
28.11.2005 Kadry i płace

Jeden z naszych pracowników jest zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu. W umowie o pracę ustalono, że po przekroczeniu 39 godzin pracy tygodniowo otrzymuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek jak za godziny nadliczbowe. Zgodnie z grafikiem pracownik ten powinien pracować w poniedziałki i wtorki 6 godz. od 10.00 do 16.00. W poniedziałek pracował zgodnie z grafikiem, natomiast we wtorek przyszedł do pracy

Porada
29.07.2005 Kadry i płace

Jesteśmy firmą prowadzącą działalność w zakresie serwisu urządzeń elektronicznych. Specyfika naszej działalności wymaga świadczenia usług przez 24 godziny na dobę. W związku z tym nasi pracownicy poza wykonywaniem pracy w wyznaczonych godzinach są przez nas zobowiązywani do okresowego pozostawania w gotowości do pracy. Problem dotyczy jednego z pracowników. Wykonuje on pracę od poniedziałku do piątku

Porada

Pracownik naszego zakładu był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, która zakończyła się z upływem terminu, na jaki została zawarta, tj. 31 grudnia 2004 r. Swoją pracę wykonywał w systemie zmianowym, także w porze nocnej. Obowiązujący pracownika rozkład czasu pracy przewidywał, że 31 grudnia 2004 r. będzie on świadczył pracę między godzinami 22.00 a 6.00 następnego dnia (tj. 1 stycznia