Kwarantanna polega na odosobnieniu osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się choroby niebezpiecznej i wysoce zakaźnej, do jakiej zaliczany jest COVID-19. Za okres kwarantanny pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy w wysokości 80% wynagrodzenia. Jeśli pracownik podczas kwarantanny pracował zdalnie, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie
Osoba, która przed 1 września 1997 r. była nieprzerwanie od 10 lat inwalidą i z tego tytułu pobierała rentę, może być skierowana przez organ rentowy na badania lekarskie w celu ustalenia jej niezdolności do pracy jako przesłanki prawa do renty (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2006 r., sygn. III UZP 2/05).
Pracownik po trzymiesięcznej chorobie zgłosił 28 czerwca br. rano gotowość przystąpienia do pracy. Nie dopuściliśmy go jednak do pracy, gdyż nie dostarczył nam zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do jej wykonywania po długotrwałej chorobie. Skierowaliśmy pracownika na badania kontrolne. Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy zatrudniony dostarczył dopiero 30 czerwca
Pracownik firmy produkcyjnej przyszedł do pracy po dłuższej nieobecności spowodowanej chorobą. Przyniósł również zaświadczenie od lekarza, że nie może wykonywać niektórych obowiązków, które do tej pory należały do niego. Czy, w razie braku możliwości przesunięcia pracownika do innej pracy, można z nim rozwiązać umowę o pracę?
Jeżeli pracownik stawia się u pracodawcy dysponując orzeczeniem o zdolności do wykonywania pracy, pracodawca powinien skierować go na kontrolne badania lekarskie - nawet jeżeli nie upłynął jeszcze termin wcześniej wystawionego zwolnienia lekarskiego (wyrok Sądu Najwyższego z 25 listopada 2005 r., I PK 89/05).
Ubiegam się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Za dwa tygodnie mam wyznaczony termin badania przez lekarza orzecznika ZUS. Chciałabym pojechać na to badanie z mężem. Czy koszty przejazdu zostaną nam zwrócone, czy musimy je pokryć z własnych środków?
Wiemy, że mamy obowiązek pokrywać koszty badań okresowych i kontrolnych swoich pracowników oraz dokonywać zwrotu kosztów dojazdu na te badania. Koszty dojazdu zwracamy na podstawie przedłożonego rozliczonego druku delegacji. Czy powinniśmy także wypłacać diety?
Zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Nie może się on od niej w żaden sposób zwolnić, nawet na prośbę pracownika. Obejmuje ona przede wszystkim obowiązek kierowania pracowników (na koszt pracodawcy) na badania lekarskie: wstępne, okresowe i kontrolne.
Wykupiłem dla pracowników abonament medyczny. Czy abonament ten będzie moim kosztem uzyskania przychodów?
Lekarz przeprowadzający badania okresowe wydał orzeczenie, w którym nakazał przeniesienie pracownika do innej pracy ze względu na stan zdrowia. Lekarz nie stwierdził jednak u pracownika objawów choroby zawodowej. Na nowym stanowisku pracownik będzie miał mniejsze wynagrodzenie niż dotychczas. Czy w takiej sytuacji przysługuje mu dodatek wyrównawczy?
Zatrudniam pracownika na stanowisku menedżera. W związku z charakterem pracy zaczął on często wyjeżdżać w podróże służbowe firmowym samochodem. Przy przyjęciu do pracy otrzymał zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy biurowej (w tym przy komputerze). Czy obecnie, gdy zaczął jeździć służbowym samochodem, wystarczy posiadanie przez niego tego zaświadczenia i prawa jazdy, czy powinienem
Po zakończeniu umowy terminowej ponownie zatrudniłem pracownicę na stanowisku szwaczki na podstawie umowy o pracę na czas określony na okres 5 miesięcy. Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę nad pracownikami, wydał pracownicy zaświadczenie stwierdzające przeciwwskazania do pracy na powyższym stanowisku pracy. Czy w takiej sytuacji mogę z nią rozwiązać umowę o pracę w trybie wypowiedzenia? Jakie tryby
Na nasze pytania dotyczące badań lekarskich odpowiada Ewa Skierska - kierownik samodzielnego stanowiska ds. kadr z firmy PPPW TELEFON 2000 sp. z o.o. Przedstawiamy również wzory dokumentów.
Chciałbym powierzyć na okres 2 miesięcy jednej z zatrudnianych osób wykonywanie innej pracy. Byłyby to specyficzne zadania - praca na znacznej wysokości. Osoba ta posiada wszelkie potrzebne uprawnienia (jest członkiem klubu wysokogórskiego, często wykonuje tego typu zlecenia). Czy muszę w takim razie dodatkowo skierować ją na badania lekarskie?
Ostatnio zatrudniliśmy kilku nowych pracowników. Z dotychczasowym pracodawcą rozwiązali oni umowy na zasadzie porozumienia stron. Nasza firma posiada ten sam profil działalności co ich poprzedni pracodawca, a stanowiska, na których zostali zatrudnieni, są identyczne. Czy w tym przypadku wymagane są dodatkowe badania lekarskie i szkolenia bhp?