Porady i artykuły

Artykuł
04.10.2019 Podatki

Do końca roku podatnicy mają czas, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu podatników VAT, sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, jak również zweryfikować aktualność swoich danych i sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie. Od 1 stycznia 2020 r. zapłata na rachunek spoza wykazu wiąże się z negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym i odpowiedzialnością solidarną w VAT.

Artykuł
14.03.2018 Podatki

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego zainicjowała w całym kraju proces zmiany nazw ulic. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność pod adresem, który został w ten sposób zmieniony, mają obowiązek aktualizacji swoich danych zarówno w urzędzie skarbowym, jak i w KRS albo CEIDG. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie redakcji „MONITORA księgowego

Artykuł
06.04.2017 Podatki

Od początku roku urzędnicy wykreślili z rejestru VAT ponad 20 tys. podmiotów. Sytuacja ta jest spowodowana zmianami w przepisach VAT wprowadzonymi 1 stycznia 2017 r. Warto zdawać sobie sprawę, w jakich sytuacjach organ podatkowy może wykreślić podatnika z rejestru oraz co zrobić, aby tego uniknąć. Wykreślenie podatnika VAT czynnego z rejestru może bowiem spowodować problemy z rozliczeniem VAT zarówno

Porada
15.12.2014 Podatki

Podatnik, rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej w 2011 r., zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Obecnie rozważa wybór zwolnienia od podatku ze względu na wartość sprzedaży nieprzekraczającą 150 000 zł. Czy wybór zwolnienia jest możliwy tylko od 1 stycznia 2015 r., czy też podatnik może wybrać zwolnienie w trakcie 2015 r.?

Porada
01.07.2014 Podatki

Zacząłem korzystać w tym roku ponownie ze zwolnienia ze względu na wielkość sprzedaży, ale okazało się, że złożyłem VAT-R w tej sprawie po upływie obowiązującego terminu. Urzędnicy twierdzą, że przez to utraciłem prawo do stosowania zwolnienia z VAT i powinienem naliczyć i odprowadzić należny podatek (wraz z odsetkami) od początku roku. Czy istotnie fakt złożenia aktualizacji zgłoszenia VAT-R po terminie

Porada

Spółka cywilna składająca się z dwóch wspólników ma ulec rozwiązaniu z dniem 31 grudnia 2013 r., gdyż odchodzi jeden ze wspólników. Jakie mamy obowiązki dotyczące VAT i urzędu skarbowego? Co należy wykonać i zgłosić przed 31 grudnia, a co wykonać i zgłosić po 31 grudnia?

Artykuł

Z różnych przyczyn podatnicy decydują się na zmianę miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zmiana ta zwykle wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Poniżej przedstawiamy zestawienie obowiązków przedsiębiorców z tym związanych, a wynikających z przepisów podatkowych.

Porada
20.08.2011 Podatki

Czy przy zakupie praw do wykorzystania zdjęć ze strony internetowej firmy Fotolia należy wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć VAT 23%? Czy w związku z art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT należy zarejestrować się w urzędzie skarbowym?