MF potwierdziło, że świadczenia otrzymane przez byłych małżonków będący fundatorami fundacji rodzinnej nie mogą w całości korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 updof.
Podatnicy często sprzedają posiadane środki trwałe. Czynność ta wywołuje skutki zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT. W raporcie na przykładach wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć sprzedaż środka trwałego oraz jak ją zaewidencjonować w księgach rachunkowych.
Zwolnienie z PIT przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 3 updof ma zastosowanie tylko do odszkodowań za poniesione straty. Nie dotyczy ono odszkodowań za utracone korzyści – wyrok NSA z 10 maja 2024 r., sygn. akt II FSK 2177/23.
Córka podatnika skończyła 25 lat. Posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dostaje od swojego ojca alimenty, ale martwi się, że po 25 urodzinach będą one opodatkowane. Czy słusznie?
Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.
Nasz pracownik odbył podróż służbową prywatnym samochodem elektrycznym. Wysokość zwrotu z tego tytułu została określona w akcie wewnętrznym naszej firmy i nie przekracza stawki przewidzianej dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3. Jak powinniśmy rozliczyć taki zwrot?
Prowadzę biuro rachunkowe. Zatrudniam księgowego. W wyniku jego błędu klient musiał zapłacić odsetki. Posiadam na wypadek takich zdarzeń wykupioną polisę ubezpieczeniową. Czy kwota odszkodowania otrzymanego od ubezpieczyciela biura rachunkowego stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych dla klienta tego biura czy dla mnie? Czy na tę sytuację jakiś wpływ może mieć forma wypłaty
MF potwierdził, że świadczenie ratownicze otrzymywane przez emerytowanych strażaków ochotników nie korzysta ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 44 updof. Świadczenie to jako podlegające opodatkowaniu powinno zostać wykazane w informacji PIT-11 sporządzonej przez organ emerytalny oraz rozliczone w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym je otrzymywano.
Zatrudniony przez spółkę prezes korzysta nieodpłatnie z udostępnionego mu lokalu mieszkalnego. Lokal jest własnością spółki. Jak rozliczyć takie świadczenie na rzecz prezesa spółki?
MF wydał interpretację ogólną, w której potwierdził, że wypłacane podatnikowi od 1 stycznia 2024 r. dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych na podstawie umów zawartych lub zapisów dokonanych przez podatnika przed 1 grudnia 2001 r., nadal mogą korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 52a ust. 1 pkt 3 updof.
Pracownik korzysta z podwyższonych kosztów pracowniczych. Pracodawca chce mu dopłacać do wynajmu mieszkania. Czy dopłaty, które otrzyma, mogą korzystać ze zwolnienia z PIT?
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zamierzam przekazać pracownikom paczki i karty przedpłacone. Jak powinnam rozliczyć te upominki w pkpir?
Działalność w Internecie przybiera coraz szerszy zasięg. Oprócz tradycyjnej sprzedaży towarów za pośrednictwem sklepów internetowych coraz popularniejszą formą działalności w Internecie jest prowadzenie blogów, kanałów czy platform internetowych, sprzedaż reklam na prowadzonych stronach internetowych, a także dzierżawa czy sprzedaż praw do stron i domen internetowych. Wszystkie te czynności wymagają
Pracownik dostał dofinansowanie do wypoczynku dziecka (kolonie zorganizowane przez stowarzyszenie). Czy takie środki mogą korzystać ze zwolnienia z PIT?
Czy wynagrodzenie właściciela przedszkola niepublicznego z tytułu pełnienia w nim funkcji dyrektora, sfinansowane z dotacji otrzymywanej na prowadzenie przedszkola, należy wykazywać w pkpir? Jeżeli tak, to w której kolumnie?
Pracownik został zwolniony w ramach zwolnień grupowych. Czy otrzymane przez niego z tego tytułu odszkodowanie powinno być opodatkowane PIT?
Pracownicy, którzy otrzymują bony albo karty na produkty i posiłki profilaktyczne, mogą korzystać ze zwolnienia z PIT w każdym przypadku, tj. także wtedy, gdy pracodawca nie ma kontroli nad tym, jakie produkty i posiłki za nie nabywają. Takie stanowisko Szef KAS zajął w interpretacji zmieniającej z 28 kwietnia 2023 r., sygn. DOP3.8222.18.2023.CNRU, kwestionując tym samym dotychczasowe stanowisko organów
Zleceniobiorca wykonuje na nasze zlecenie prace, do których wykorzystuje własne narzędzia (chodzi o aparaty fotograficzne i związane z nimi akcesoria). Czy jeśli zapiszemy w umowie, że będziemy mu wypłacali z tego tytułu ekwiwalent, to będzie on zwolniony z PIT?
Zamierzam opłacić zleceniobiorcy szkolenie związane z wykonywaną pracą. Czy takie dofinansowanie może korzystać ze zwolnienia z PIT jako wydatek związany z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych?