Porady i artykuły

Artykuł aktualny
16.09.2024 Podatki

Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której potwierdził, że pomoc finansowa uzyskiwana przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP) na uzyskanie lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) nie może korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 49a updof. Taka pomoc jest opodatkowana PIT jako przychód ze stosunku służbowego.

Artykuł aktualny
22.08.2024 Podatki

MF potwierdziło, że świadczenia otrzymane przez byłych małżonków będący fundatorami fundacji rodzinnej nie mogą w całości korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 updof.

Artykuł aktualny
13.08.2024 Podatki

W Ministerstwie Finansów rozpoczęto prace nad kolejnymi zmianami w PIT i CIT. Celem proponowanych zmian jest uporządkowanie przepisów updof i updop, wyeliminowanie wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany dotyczą m.in. ulgi termomodernizacyjnej i ulgi IP BOX, zagranicznych spółek kontrolowanych, cen transferowych i fundacji rodzinnych. Rząd ma zająć

Artykuł aktualny

Podatnicy często sprzedają posiadane środki trwałe. Czynność ta wywołuje skutki zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT. W raporcie na przykładach wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć sprzedaż środka trwałego oraz jak ją zaewidencjonować w księgach rachunkowych.

Artykuł aktualny
06.08.2024 Podatki

Zwolnienie z PIT przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 3 updof ma zastosowanie tylko do odszkodowań za poniesione straty. Nie dotyczy ono odszkodowań za utracone korzyści – wyrok NSA z 10 maja 2024 r., sygn. akt II FSK 2177/23.

Porada aktualna
10.05.2024 Podatki

Córka podatnika skończyła 25 lat. Posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dostaje od swojego ojca alimenty, ale martwi się, że po 25 urodzinach będą one opodatkowane. Czy słusznie?

Porada aktualna
10.05.2024 Podatki

Pracownik otrzymał rok temu dofinansowanie do okularów. W tym roku skarży się, że wzrok mu się popsuł i chce, żebyśmy go ponownie skierowali do lekarza okulisty. Czy jeśli po takiej konsultacji dostanie zalecenie kupienia nowych okularów, to dofinansowanie do nich nadal będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego u pracownika?

Porada aktualna
26.04.2024 Podatki

Prowadzę biuro rachunkowe. Zatrudniam księgowego. W wyniku jego błędu klient musiał zapłacić odsetki. Posiadam na wypadek takich zdarzeń wykupioną polisę ubezpieczeniową. Czy kwota odszkodowania otrzymanego od ubezpieczyciela biura rachunkowego stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych dla klienta tego biura czy dla mnie? Czy na tę sytuację jakiś wpływ może mieć forma wypłaty

Artykuł aktualny
14.02.2024 Podatki

MF potwierdził, że świadczenie ratownicze otrzymywane przez emerytowanych strażaków ochotników nie korzysta ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 44 updof. Świadczenie to jako podlegające opodatkowaniu powinno zostać wykazane w informacji PIT-11 sporządzonej przez organ emerytalny oraz rozliczone w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym je otrzymywano.

Artykuł aktualny

Polski przedsiębiorca może czasowo delegować swoich pracowników do wykonania określonych zadań w innych krajach UE, najczęściej w ramach kooperacji z partnerami zagranicznymi. Skierowanie do świadczenia pracy w innym kraju niż Polska nie może pozbawić takiego pracownika przywilejów przysługujących obywatelom-pracownikom państwa unijnego. Ochrona polskich pracowników przed dyskryminacją w tym zakresie

Artykuł aktualny
04.12.2023 Podatki

Zwolnieniem przysługującym zakładom pracy chronionej objęte są tylko nieruchomości, które odpowiadają przepisom i zasadom BHP. Pomieszczenia powinny uwzględnić potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniać wymagania dostępności do nich, a ponadto być wskazane w decyzji wojewody w sprawie przyznania

Artykuł aktualny

W 2024 r. wejdą w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wysokości i ustalania płacy minimalnej, nowych limitów podatkowych świadczeń pracowniczych oraz emerytur pomostowych dla pracowników.

Porada nieaktualna
07.11.2023 Podatki

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zamierzam przekazać pracownikom paczki i karty przedpłacone. Jak powinnam rozliczyć te upominki w pkpir?

Porada aktualna
31.10.2023 Podatki

Spółka z o.o. podjęła decyzję o otwarciu placówki w innej miejscowości na terenie Polski. Zaproponowała jednemu z kierowników objęcie stanowiska dyrektora tej nowej placówki. Po akceptacji propozycji została z nim zawarta nowa umowa o pracę na stanowisku dyrektora nowej placówki. W związku z tym dojdzie do zmiany miejsca zamieszkania pracownika w rozumieniu art. 25 Kodeksu cywilnego. Pracownik przeniesie

Porada aktualna
07.08.2023 Podatki

Czy wynagrodzenie właściciela przedszkola niepublicznego z tytułu pełnienia w nim funkcji dyrektora, sfinansowane z dotacji otrzymywanej na prowadzenie przedszkola, należy wykazywać w pkpir? Jeżeli tak, to w której kolumnie?

Porada aktualna
14.06.2023 Podatki

Firma chce wypłacić pracownikowi ekwiwalent w wysokości 500 zł za wynajęcie mieszkania. Pracownik mieszka w innej miejscowości niż mieści się zakład pracy, dlatego korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Czy w tej sytuacji ma prawo do zwolnienia z PIT od wypłaconego mu ekwiwalentu?

Porada aktualna
13.06.2023 Podatki Ubezpieczenia

Jesteśmy spółką prowadzącą działalność finansową. Nadzór nad jej działalnością sprawuje rada nadzorcza, której członkowie (niebędący pracownikami, zamieszkujący w Polsce) otrzymują wynagrodzenie z tego tytułu. Członkowie rady muszą odbywać na koszt naszej instytucji cyklicznie obligatoryjne szkolenia kompetencyjne na podstawie wytycznych jednostek nadrzędnych, wewnętrznej polityki szkoleniowej i obowiązujących

Poprzednia Następna