Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji

Przedsiębiorca zamierza wynająć dla swojego pracownika mieszkanie. Czy będzie ono stanowiło dla pracownika przychód, a dla pracodawcy koszt? Czy informacja o wynajmie mieszkania powinna być zapisana w umowie o pracę? Jak rachunkowo rozliczyć taki najem w przypadku nieodpłatnego udostępnienia pracownikowi mieszkania?

W trakcie aktualizacji
13.01.2023 Podatki

Od 1 stycznia 2023 r. nie jest możliwe opodatkowywanie przychodów z najmu prywatnego na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Warto w związku z tym omówić obowiązujące obecnie zasady rozliczania podatku PIT oraz VAT z tytułu wynajmu.

W trakcie aktualizacji
10.05.2022 Podatki

Wynajmowanie mieszkań na rzecz jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, samorządowych jednostek organizacyjnych lub jednoosobowych spółek samorządu terytorialnego zostało zwolnione z VAT, jeżeli następuje wyłącznie w celu dalszego wynajmu tych mieszkań na rzecz osób fizycznych na ich własne cele mieszkaniowe. Zwolnienie z VAT opisanych usług najmu obowiązuje od 10 maja 2022 r.

Porada
10.11.2021 Podatki

Małżonkowie mają podpisaną intercyzę. Mają też cenną nieruchomość, którą wynajmują. Najem jest opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym. Przychody z niego przekroczyły 100 000 zł, w związku z czym należy zastosować wyższą stawkę ryczałtu. Czy w przypadku rozdzielności majątkowej limit przychodów powodujący stosowanie wyższej stawki nie powinien być liczony odrębnie dla każdego z małżonków?

Artykuł
04.11.2021 Podatki

8 października 2021 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą stosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Według fiskusa podatnicy VAT czynni wynajmujący mieszkania nie mogą go stosować do świadczonych usług wynajmu, jeżeli pomiędzy wynajmującym a osobą zamieszkującą w mieszkaniu występował podmiot pośredniczący. W artykule omawiamy konsekwencje

Artykuł
14.10.2021 Podatki

Najem oraz dzierżawa lokali mieszkalnych korzystają ze zwolnienia z VAT tylko wtedy, gdy sam najemca lub dzierżawca bezpośrednio używa tych lokali do własnych celów mieszkaniowych - wyrok NSA z 6 lipca 2021 r., sygn. akt I FSK 2163/18.

Artykuł
13.10.2021 Podatki

Usługa najmu lokalu mieszkaniowego jest zwolniona z VAT w przypadku, gdy najemca zaspokaja w ten sposób własne potrzeby mieszkaniowe, tj. zamierza zamieszkiwać w wynajętym lokalu. Zwolnienie z VAT nie obejmuje natomiast przypadków, gdy lokal służy najemcy do realizacji innych celów niż zaspokojenie jego własnych potrzeb mieszkaniowych, np. do dalszego wynajmowania lub udostępniania pracownikom. Wyjątek

Artykuł
15.04.2020 Podatki Ubezpieczenia

Coraz więcej biur rachunkowych zajmuje się obsługą podatników osiągających przychody z najmu nieruchomości poza działalnością gospodarczą. Wynajmujący chcą nie tylko dowiedzieć się, jakich obowiązków informacyjnych muszą dopełnić w związku z planowanym najmem, jaka forma opodatkowania uzyskiwanych przychodów będzie dla nich najkorzystniejsza, ale również skorzystać z pomocy biura w bieżącym rozliczaniu

Porada
12.03.2020 Podatki

Podatnik zamierza wynajmować pokoje w należącym do niego mieszkaniu. Planuje, że w każdym pokoju będzie mieszkał innym student. Z każdym z nich podatnik będzie zawierał odrębne umowy najmu. Jak w tej sytuacji obliczyć ryczałt od tak osiągniętych przychodów?

Porada
05.10.2017 Podatki

Mam zamiar wynająć mieszkanie studentom. Jaka powinna być stawka podatku?

Artykuł
02.02.2017 Podatki

Dochody uzyskane przez wspólnotę, w związku z wynajmowaną jej członkowi dodatkową piwnicą, podlegają zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop. Dochody takie stanowią bowiem dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada

Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia mieszkania pracownikowi jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 500 zł miesięcznie. Jednym z warunków zastosowania tego zwolnienia jest, aby pracownik, którego miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, zrezygnował ze stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Artykuł

Prace sezonowe nie są zdefiniowane ani wyodrębnione w polskim prawie pracy. Zaliczamy do nich wszelkie prace, na które zapotrzebowanie występuje wyłącznie przez pewien okres. Zwykle kojarzymy je z rolnictwem, ogrodnictwem, sadownictwem czy gastronomią. O wyborze podstawy zatrudnienia sezonowego decyduje rodzaj pracy do wykonania oraz okres, przez który ma być ona świadczona. Z reguły pracodawcy działający

Porada
17.12.2011 Podatki

Jako polska firma zamierzamy kupić nieruchomość w Hiszpanii, aby ją wynajmować. Czy możemy odliczyć VAT od zakupu płacony w Hiszpanii na terenie Polski? Gdzie płacimy podatek dochodowy od wynajmu: w Polsce czy w Hiszpanii? Jeśli wystawiamy fakturę za wynajem tej nieruchomości kontrahentowi polskiemu, to w jaki sposób rozliczamy podatki?

Porada

Jednostka organizacyjna (Kościół) powołała jednostkę organizacyjną posiadającą osobowość prawną (nadaną przez MSWiA), która działa również na podstawie statutu. Nowa jednostka ma za zadanie zarządzać nieruchomościami, które należą do Kościoła (zarząd nieruchomością na zlecenie). Do Kościoła należą nieruchomości (lokale mieszkalne i użytkowe). Jednostka wynajmuje lokale (należące do Kościoła) m.in.