Porady i artykuły

Artykuł aktualny

Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.

Porada
15.09.2013 Podatki

Prowadzę zapisy księgowe w księdze przychodów i rozchodów na podstawie ewidencji sprzedaży. Wystawiam rachunki z adnotacją "zwolniony z VAT" (zwolnienie podmiotowe na podstawie art. 113 ustawy o VAT obowiązujące do momentu przekroczenia progu obrotów w wysokości 150 000 zł). W pewnym momencie sprzedaż przekroczyła 150 000 zł, ale stwierdziłam to dopiero po pewnym czasie. W związku z tym powstały błędy

Artykuł

Zniszczenia towarów, wyposażenia i środków trwałych przedsiębiorców spowodowane powodzią są wynikiem nadzwyczajnych, nieprzewidzianych okoliczności. Tego rodzaju zdarzenia należy w księgach wykazywać osobno jako straty nadzwyczajne. W raporcie przedstawiamy szczegółowe zasady ewidencjonowania tych strat oraz ich dokumentowania.

Porada
13.09.2005 Podatki

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą we własnym imieniu w 2004 r. była podatnikiem VAT czynnym. Z uwagi na to, że spełniała przesłanki skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, w styczniu 2005 r. wybrała zwolnienie od 1 lutego 2005 r. Czy w związku z wykreśleniem z rejestru podatników VAT czynnych osoba ta była obowiązana sporządzić inwentaryzację na dzień 31 stycznia 2005 r. i rozliczyć

Porada
13.07.2005 Podatki

Czy w przypadku zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności (pismo do US) trwającej dłużej niż 10 miesięcy podatnik ma obowiązek odprowadzić należny VAT od remanentu, m.in. od środków trwałych, które ma w zakładzie?