Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza „Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” – ZUS ZSWA. Termin na złożenie tego dokumentu za 2023 r. upływa 2 kwietnia 2024 r.
W 2024 r. wejdą w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wysokości i ustalania płacy minimalnej, nowych limitów podatkowych świadczeń pracowniczych oraz emerytur pomostowych dla pracowników.
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2022 r. Termin na złożenie tego dokumentu upływa 31 marca 2023 r.
Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza ZUS ZSWA „Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze”. Termin złożenia tego dokumentu za 2022 r. upływa 31 marca 2023 r.
Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza „Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” - ZUS ZSWA. Termin na złożenie tego dokumentu za 2021 r. upływa 31 marca 2022 r.
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2021 r. Termin złożenia tego dokumentu upływa 31 marca 2022 r.
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2020 r. Termin na złożenie tego dokumentu upływa 31 marca 2021 r.
Pracodawcy, którzy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mają obowiązek corocznego składania w ZUS formularza „Zgłoszenie/korekta danych pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” ZUS ZSWA. Termin na złożenie tego dokumentu za 2020 r. upływa 31 marca 2021 r.
Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub wykonujących pracę w szczególnym charakterze mają obowiązek przekazania do ZUS do 31 marca danego roku wypełnionego formularza ZUS ZSWA za rok poprzedni. Dokument ten powinien zawierać informacje o pracownikach, za których płatnik był zobowiązany opłacać składkę na FEP w ubiegłym roku. Termin na złożenie tego dokumentu za 2019 r. mija
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2019 r. Termin na złożenie tego dokumentu upływa 31 marca 2020 r.
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2018 r. Termin na złożenie tego dokumentu upływa 1 kwietnia 2019 r.
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Pracodawca zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub wykonujących pracę o szczególnym charakterze do 31 marca 2015 r. ma obowiązek przekazania do ZUS wypełnionego formularza ZUS ZSWA za 2014 r. Dokument ten powinien zawierać informacje o pracownikach, za których płatnik był zobowiązany opłacać składkę na FEP w ubiegłym roku. Składanie druku ZUS ZSWA w trakcie roku obowiązuje płatnika w
Do 31 marca 2011 r. płatnicy składek muszą przekazać do ZUS dokument potwierdzający, w jakich okresach, przy której pracy i w jakim wymiarze zatrudniali pracowników w szczególnych warunkach, za których byli zobowiązani opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Powinni w nim podać odpowiednie dane zarówno za 2010 r., jak i za 2009 r.
Zatrudniamy pracownika, który pracował w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w wykazie A. Chciałby on w sierpniu 2011 r. zwolnić się z pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę przyznawaną na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, a tuż po przyznaniu świadczenia zatrudnić się ponownie na tym samym stanowisku. Obecnie taka praca nie znajduje się w nowych wykazach prac w szczególnych warunkach
W zeszłym roku zatrudniliśmy w naszej firmie 9 pracowników, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach, wymienioną w tzw. nowych wykazach. Pięciu z nich zostało zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na pełny etat, dwóch na 1/4 etatu i dwóch na podstawie umowy zlecenia. Za pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę opłacamy składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Dwóch pracowników zatrudnionych
Płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek sporządzić i przesłać do ZUS formularz ZUS ZSWA za 2017 r. W tym roku termin na złożenie tego dokumentu upływa 3 kwietnia 2018 r.
Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub wykonujących pracę w szczególnym charakterze do 3 kwietnia 2018 roku mają obowiązek przekazania do ZUS wypełnionego formularza ZUS ZSWA za rok poprzedni. Dokument ten powinien zawierać informacje o pracownikach, za których płatnik był zobowiązany opłacać składkę na FEP w ubiegłym roku. Składanie druku ZUS ZSWA w trakcie roku obowiązuje
Do 31 marca 2011 r. płatnicy składek, którzy w 2009 r. lub w 2010 r. albo w obu tych latach zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, powinni złożyć za nich zgłoszenia danych o pracy "szczególnej" na formularzach ZUS ZSWA. Dokumenty te należy sporządzić w tym roku pierwszy raz.
Z pracownikiem naszego przedsiębiorstwa, zatrudnionym w warunkach szczególnych w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych, za którego mamy obowiązek opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, chcemy zawrzeć dodatkową umowę. Nie wiemy jeszcze, jaki dokładnie będzie zakres zadań — ale będzie to albo kolejna umowa o pracę, albo umowa zlecenia. Praca na podstawie dodatkowej umowy nie będzie jednak