Członkowie spółdzielni, którzy zostali objęci bezimienną umową ubezpieczenia OC, uzyskują z tego tytułu przychód opodatkowany PIT, jeżeli krąg ubezpieczonych jest ograniczony (zamknięty). Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
W postępowaniu prowadzonym w trybie zamówień publicznych zamawiający żądał złożenia polisy ubezpieczenia OC na wysoką kwotę. Nasza spółka nie ma takiego ubezpieczenia, ma je natomiast spółka, z którą będziemy współpracować przy ewentualnym wykonaniu zamówienia. Czy przedłożenie tej polisy pozwoli spółce na ubieganie się o to zamówienie?
Członkowie zarządów, rad nadzorczych oraz dyrektorzy objęci bezimienną polisą ubezpieczeniową nie uzyskują przychodu z nieodpłatnych świadczeń. W tym przypadku nie ma możliwości określenia przychodu przypadającego na każdą z ubezpieczonych osób - wyrok NSA z 3 grudnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2984/14.
Koniec każdego roku kalendarzowego to u większości przedsiębiorców okres wytężonej pracy związany z rocznym podsumowaniem rezultatów działalności gospodarczej. Aby prawidłowo podsumować kończący się rok, każde zdarzenie gospodarcze musi być zaewidencjonowane we właściwym momencie i w prawidłowej wysokości. Dlatego zdarzenia gospodarcze występujące na przełomie roku wymagają szczególnej uwagi, jeśli
Polisa ubezpieczeniowa finansowana przez pracodawcę w przeważającej części przypadków stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy (jako nieodpłatne świadczenie), a tym samym jest wliczana do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wartość polisy będzie jednak wyłączona z oskładkowania, jeżeli jej wykupienie dla pracowników jest niezbędne do wykonywania przez pracodawcę działalności
Jestem indywidualnym przedsiębiorcą. Wykupiłem polisę majątkową na ubezpieczenie mojego prywatnego budynku. Polisa ta jest zabezpieczeniem kredytu inwestycyjnego, przeznaczonego na budowę pawilonu handlowego firmy. Czy koszt polisy mogę zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?