Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
05.05.2023 Podatki

Dopuszczalna jest odrębna sprzedaż na rzecz spółki towarów należących do przedsiębiorstwa (albo jego zorganizowanej części) wnoszonego w tym samym czasie aportem do tej samej spółki. W tej sytuacji zbycie towarów opodatkowane będzie VAT, a sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa podatkiem od czynności cywilnoprawnych – wyrok NSA z 13 grudnia 2022 r., sygn. akt III FSK 1456/21.

W trakcie aktualizacji
14.11.2022 Podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało broszury informacyjne dotyczące podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ich treść objęła zwolnienia z podatków przewidziane dla transakcji między członkami najbliższej rodziny i ulgę mieszkaniową w podatku od spadków i darowizn.

Artykuł
08.07.2021 Podatki

Udzielenie spółce komandytowej pożyczki przez jej wspólnika nie korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) - wyrok NSA z 9 marca 2021 r., sygn. akt III FSK 2568/21.

Porada
30.06.2018 Podatki

Wniosek o zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconego z tytułu zawarcia umowy spółki z o.o., która nie doszła do skutku, mogą złożyć wspólnicy niedoszłej spółki, którzy faktycznie zapłacili ten podatek - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 października 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 758/10).

Porada

W działalności gospodarczej każdego podmiotu niejednokrotnie występuje potrzeba jego dokapitalizowania. W spółkach kapitałowych może ono przyjąć formę wnoszonych przez udziałowców dopłat do kapitału, wpłat na podwyższenie kapitału zakładowego czy pożyczek. Z pewnością ta ostatnia forma dofinansowania działalności spółki jest najmniej sformalizowana i przez to bardziej atrakcyjna. W artykule przedstawiamy

Porada

Spółka podpisała umowę powierniczego nabycia nieruchomości. Celem tej umowy było ukrycie rzeczywistej tożsamości nabywcy. W związku z tą transakcją mamy następujące wątpliwości: 1. Czy przekazanie na rachunek bankowy zleceniobiorcy środków pieniężnych przeznaczonych na zakup nieruchomości, które w całości na ten cel zostaną wydane - spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie pcc? 2. Czy przeniesienie

Porada
02.05.2011 Podatki

Wspólnicy spółki cywilnej pobierają w ciągu roku zaliczki na poczet wypłat z zysku. Spółka płaci w ich imieniu podatek dochodowy. Znaczną część zysku wspólnicy pozostawiają jednak w spółce, gdzie jest on księgowany na funduszu zapasowym. Jednocześnie spółka rozpoczęła inwestycję polegającą na zakupie gruntów pod budowę siedziby spółki. Czy pozostawiony zysk stanowi swego rodzaju pożyczkę dla spółki

Porada
02.01.2011 Podatki

Na podstawie zawartej umowy spółka dokonuje zwrotu nakładów na wybudowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej poniesionych przez osobę fizyczną (najemcę). Czy przeniesienie prawa własności przedmiotu umowy na rzecz spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Porada

Spółka zamierza nabyć od osoby fizycznej akcje spółki giełdowej. W tym celu spółka podpisała umowę przedwstępną, zgodnie z którą ostateczne zbycie zostanie dokonane na rzecz kupca za pośrednictwem domu maklerskiego. Czy opisane nabycie akcji będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Zbywca nie jest podatnikiem VAT z tytułu opisanej sprzedaży.

Porada
13.12.2005 Podatki

Nasza firma będąca spółką z o.o. zamierza zaciągnąć pożyczkę od właściciela, czyli firmy zagranicznej posiadającej 100% udziałów. Czy w takim przypadku należy zapłacić pcc i złożyć deklarację PCC-1?

Porada
29.07.2005 Podatki

Dokonuję zakupów od rolników ryczałtowych i wystawiam faktury RR. Czy robiąc kilka zakupów od jednego rolnika ryczałtowego w danym miesiącu, gdy ich łączna wartość przekracza 1000 zł (każdy z osobna jest na mniejszą kwotę), powinnam złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-1 i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Porada
13.06.2005 Podatki

Spółka z o.o. prowadzi skup złomu również od osób fizycznych i jest podatnikiem VAT. Czy w przypadku zakupu złomu od osoby fizycznej powyżej wartości 1000 zł jest zobowiązana do sporządzenia deklaracji PCC-1 i opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

Porada

Spółka zakupiła towary, za które wpłaciliśmy już część należności. Jednakże ze względu na chwilową utratę płynności finansowej firmy umówiliśmy się z dostawcą, iż za pozostałą część należności przeniesiemy na niego własność samochodu. Czy taka umowa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Porada
28.04.2004 Podatki

Spółka z o.o. podjęła w lutym uchwałę o podwyższeniu kapitału, którą sporządzono przed notariuszem. Od notarialnego zapisu uchwały został pobrany podatek od czynności cywilnoprawnych. Obecnie jednak zmieniliśmy zdanie i postanowiliśmy nie rejestrować naszej uchwały. Czy możemy ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych?

Porada
13.01.2004 Podatki

Mam zamiar dokonać zamiany samochodów z moim znajomym. W urzędzie skarbowym poinformowano nas, że od umowy zamiany należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od samochodu o wyższej wartości. Czy urząd skarbowy przekazał nam prawidłowe informacje, skoro kiedyś dokonałem zamiany mieszkania na większe i notariusz pobrał opłatę skarbową tylko od różnicy wartości obu mieszkań? Proszę