Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: współwłasność
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł
29.06.2018 Podatki

Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu lub we współwłasności budynków jest dostawą towarów w myśl ustawy o VAT - uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 2/11).

Artykuł
28.11.2013 Podatki

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). Jest to współwłasność. W raporcie zostały przedstawione odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące skutków podatkowych współwłasności.

Porada
20.08.2010 Podatki

Czy sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność trzech osób (samochód nabyty w drodze spadku) należy udokumentować fakturą VAT czy umową kupna-sprzedaży? Samochód był wykorzystywany przez jednego ze współwłaścicieli (spadkobierców) w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Porada

Nasza spółka chciałaby nabyć drogą maszynę, dzieląc się kosztami zakupu wspólnie po połowie z sąsiadującą spółką. Będziemy wykorzystywać ją na zmianę w zależności od potrzeb. Jak powinien zostać udokumentowany taki zakup? Jak księgować koszty amortyzacji, remontów? Co w związku ze współwłasnością należy ujawnić w sprawozdaniu finansowym?

Artykuł
17.01.2006 Podatki

Coraz częściej zdarza się, że rodzice razem z dzieckiem kupują nieruchomość, na którą zaciągają wspólnie kredyt. Później jednak chcą darować swój udział w nieruchomości dziecku i pytają o konsekwencje takiego postępowania. Poniżej przedstawimy rozwiązanie takiej sytuacji, przyjmując pewne założenia.

Artykuł
28.09.2005 Podatki

Ulga remontowa to najczęściej stosowana ulga przez podatników. Zdarza się, że korzystają z niej współwłaściciele nieruchomości. W takiej sytuacji podatnicy mają jednak problem, w jakim zakresie i jak ją poprawnie rozliczyć między sobą, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje ze strony fiskusa. Poniżej przedstawimy sposoby postępowania i ewentualne czynności sprawdzające lub kontrolne przeprowadzane

Porada

Kamienica ma 3 właścicieli (50%, 25%, 25%). Czy na każdego z tych właścicieli przysługuje osobny limit zwolnienia podmiotowego z VAT? Czy przy ustalaniu tego limitu do przychodów wlicza się przychody zwolnione z VAT, tj. czynsz z lokali mieszkalnych?

Artykuł
13.12.2003

Zwolnienie ze zryczałtowanego podatku od sprzedaży nieruchomości przysługuje również w przypadku wydatkowania środków na remont budynku będącego współwłasnością podatników - orzekł NSA (sygn. akt I SA/Wr 1512/01)