Spółka postanowiła udzielać pożyczek ze środków obrotowych swoim pracownikom. Stworzyła w tym celu specjalny regulamin. Na podstawie umowy zawartej z pracownikiem udzielono jednemu z pracowników pożyczkę na dwa lata w kwocie 30 000 zł oprocentowaną w wysokości 1,5% w skali roku. Pożyczka będzie spłacana comiesięcznie wraz z przypadającą na ten miesiąc częścią odsetek. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych
Udzielone przez podatnika estońskiego CIT pożyczki pieniężne podmiotom powiązanym będą stanowić dochód z tytułu ukrytych zysków. Tym samym wypłata pożyczki na rzecz podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Pożyczka udzielona spółce komandytowo-akcyjnej przez wspólnika nie jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych - wyrok NSA z 22 września 2021 r., sygn. akt III FSK 253/21.
Zawieramy umowę pożyczki, która będzie zabezpieczona wekslem. Od jakiego elementu, w tej sytuacji, powinniśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych - od weksla czy od pożyczki?