Porady i artykuły

Artykuł
23.05.2017 Kadry i płace

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku jednorazowo w pełnym wymiarze, czyli w zależności od stażu urlopowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Jedynie na wniosek pracownika urlop może zostać udzielony w częściach, jednak przynajmniej jedna z nich powinna obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie

Porada

W trudnych czasach, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowej osoby, firmy powinny dokonać gruntownej analizy, jakich kandydatów poszukują i która forma nawiązania z nimi współpracy będzie najkorzystniejsza. Z pewnością warte rozważenia jest zatrudnienie młodych ludzi, tym bardziej że zatrudnienie takich osób jest dla przedsiębiorców z reguły korzystne.

Artykuł
07.08.2011 Kadry i płace

Częstym sposobem zatrudnienia przez pracodawców absolwentów podejmujących pierwszą w życiu pracę jest przyjmowanie ich na staż na podstawie skierowania starosty. Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez realizowanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Porada
22.07.2011 Kadry i płace

Zatrudniliśmy od 1 lipca br. pracownika, który odbywał u nas w zeszłym roku staż absolwencki na podstawie skierowania z urzędu pracy. Pracownik był na stażu w naszej firmie przez 6 miesięcy. Poza tym stażem pracownik nigdzie nie pracował. Jak w takim przypadku naliczać mu urlop wypoczynkowy? Czy jeśli odbywał on staż w ubiegłym roku, to obecnie nabywa prawo do urlopu na ogólnych zasadach, czyli od

Artykuł
29.05.2005 Kadry i płace

Po zmianie przepisów dotyczących bezrobocia w połowie ubiegłego roku nie ma już dotychczasowego pojęcia „absolwent”, nie obowiązuje też ustawa o wspieraniu zatrudnienia absolwentów. Nie oznacza to jednak, że zatrudnianie osób, które niedawno ukończyły naukę, przestało wiązać się dla pracodawców z dodatkowymi korzyściami finansowymi.