W przypadku zbycia udziałów w spółce z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia spółki cywilnej kosztem podatkowym z tego zbycia jest wartość bilansowa spółki cywilnej z dnia ustania jej bytu prawnego będąca jednocześnie początkową wartością bilansową spółki z o.o. – wyrok NSA z 30 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2403/20. Nie dotyczy to jednak zbycia udziałów, które nastąpiło po 31 grudnia 2021 r.
Wspólnik spółki z o.o. świadczący określone usługi na podstawie umowy spółki, w ramach zobowiązania do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na podstawie art. 176 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom w ZUS. Od wynagrodzenia za taką aktywność zawodową nie są naliczane składki na ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenie zdrowotne.
Wypracowany zysk netto spółek kapitałowych może być przeznaczony m.in. na dywidendę dla wspólników. „Wypłata” zysku może nastąpić nie tylko w formie pieniężnej, ale także niepieniężnej, np. poprzez przekazanie wspólnikom środków trwałych, zapasów itp. W publikacji omówione zostały kwestie zasad i podatkowego rozliczenia wypłaty dywidend. Przedstawiono również ewidencję księgową w spółkach wypłacających
Spółka cywilna zarządzająca nieruchomością, będącą formalnie własnością jednego z dwóch wspólników, nie może wystawić faktury na sprzedaż tej nieruchomości - wyrok NSA z 4 października 2018 r., sygn. akt I FSK 1815/16).
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Podstawa wynagradzania członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być różna i o tym może stanowić np. akt powołania, kontrakt cywilnoprawny czy umowa o pracę. Natomiast sama wysokość wynagrodzenia członka zarządu zasadniczo nie wynika z żadnych przepisów ogólnie obowiązujących. Jedyne ograniczenie w tym zakresie dotyczy spółek z udziałem samorządów i Skarbu Państwa. Wysokość wynagrodzenia
Od wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu pełniącemu tę funkcję na podstawie aktu powołania spółka z o.o. jako płatnik pobiera jedynie zaliczkę na podatek dochodowy. Nie ma natomiast obowiązku naliczania i opłacania składek ZUS. Wspomniane wynagrodzenie zalicza się do podatkowych kosztów uzyskania przychodu spółki.
Jestem wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i członkiem jej zarządu. Czy mogę jednocześnie pracować w tej spółce na umowę o pracę jako główny księgowy?
Nasza spółka z o.o chce zatrudnić swojego jedynego udziałowca na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Dowiedzieliśmy się, że jest to możliwe, jeżeli umowa zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Wówczas nie będzie można zakwestionować, że w tak zawartym stosunku pracy brakuje elementu podległości służbowej. Czy to prawda?
Spółka z o.o. (spółka A) zamierza kupić 100% udziałów w innej spółce z o.o. (spółce B). Wartość księgowa udziałów wynosi 100 000 zł, natomiast cena nabycia udziałów to 10 000 zł. Czy w wyniku tej transakcji powstanie w spółce A przychód podatkowy od różnicy między ceną nabycia a wartością udziałów?
Od 1 września 2006 r. w spółce z o.o. zatrudnimy 5 nowych pracowników. Od tego dnia spółka będzie liczyła ponad 20 osób. W związku z takim wzrostem liczby zatrudnionych i z tym, że nie jesteśmy objęci układem zbiorowym pracy, jako członkowie zarządu będziemy zobowiązani do ustalenia regulaminu wynagradzania. W regulaminie oprócz warunków wynagradzania chcemy ustalić zasady premiowania pracowników i