Porady i artykuły

Artykuł aktualny
31.05.2023 Podatki

W określonych przepisami przypadkach podatnicy obowiązani są przed złożeniem deklaracji VAT wpłacać na rachunek urzędu skarbowego kwoty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć środków transportu oraz składać informacje VAT-23. Zakres tego obowiązku budzi często wątpliwości. W artykule przedstawiamy problemy podatkowe powstające w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu.

Artykuł aktualny
13.09.2021 Podatki

TSUE uznał, że niezgodne z Dyrektywą unijną są polskie przepisy ustawy o VAT nakazujące płacenie podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw przed terminem wymagalności tego podatku. Oznacza to, że podatnicy dokonujący takiego nabycia mają prawo do stosowania ogólnych zasad rozliczania WNT od takich nabyć z pominięciem przepisów polskich „przyspieszających” termin zapłaty VAT z tytułu takiego nabycia

Artykuł nieaktualny
09.04.2021 Podatki

Obowiązek zapłaty podatku należnego za wcześniejszy okres niż powstało prawo do odliczenia podatku naliczonego od tej samej transakcji WNT jest niezgodny z prawem unijnym (wyrok TSUE z 18 marca 2021 r., C-895/19).

Artykuł

Często zdarza się, że firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia środka trwałego, wpłacając uprzednio w tym celu zaliczkę w walucie obcej. W artykule tym wskazujemy, jak prawidłowo wyceniać podatkowo i rachunkowo zarówno wpłaconą zaliczkę, jak i pozostałą kwotę wpłaconą po zrealizowaniu dostawy środka trwałego oraz w jaki sposób powstające różnice kursowe korygują jego wartość początkową.

Artykuł

Transakcje zagraniczne nierzadko sprawiają wiele kłopotów związanych z prawidłowym ich rozliczeniem. Wynika to m.in. z faktu, że na podatkowe rozliczenie zagranicznej sprzedaży lub zakupu towaru składa się z reguły kilka etapów. Pomyłka w jednym z nich może powodować błędy w dalszym rozliczeniu. Przykładowo błędne ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego w VAT może spowodować w konsekwencji nieprawidłowe