Intercyza wprowadzająca rozdzielność majątkową między małżonkami chroni przed egzekucją z majątku wspólnego w odniesieniu do zobowiązań podatkowych, które powstały po zawarciu tej umowy. Jeżeli zobowiązanie powstało przed zawarciem intercyzy, można je egzekwować z majątku wspólnego małżonków - wyrok NSA z 18 maja 2021 r., sygn. akt III FSK 3420/21.
Małżonkowie, którzy zawierają umowę o podziale majątku wspólnego, nie uzyskują z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Małżonek, który w prowadzonej działalności zamierza amortyzować środek trwały stanowiący współwłasność małżeńską, który był uprzednio amortyzowany przez współmałżonka, powinien ustalić jego wartość początkową w wysokości przyjętej wcześniej przez współmałżonka oraz kontynuować stosowaną przez niego metodę amortyzacji. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment
Małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Każdy z nich zamierza wykorzystywać w tych działalnościach należący do nich składnik majątkowy. Jak w tej sytuacji ustalić jego wartość początkową na potrzeby amortyzacji?
W przypadku sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej za datę jej nabycia uznaje się dzień zakupu do majątku wspólnego. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Mój mąż prowadzi od wielu lat działalność gospodarczą. Kilka lat temu urząd skarbowy określił mu podatek do zapłacenia. Było to jeszcze przed zawarciem przez nas małżeństwa. Ostatnio u męża zjawił się komornik z urzędu skarbowego. Czy w takim przypadku ja jako współmałżonka (mamy wspólność majątkową) odpowiadam za długi męża sprzed zawarcia związku małżeńskiego? Zaznaczam też, że jestem wyłączną właścicielką