Porady i artykuły

Artykuł aktualny
20.01.2025 Podatki

MF potwierdziło, że powodzianie, którzy zapłacą składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. w terminie do 15 września 2025 r. mogą je zaliczyć do kosztów podatkowych w miesiącach, za które są należne.

Artykuł aktualny
10.01.2025 Podatki

Kara umowna z tytułu nieterminowej dostawy rzeczy lub nieterminowego wykonania usługi może stanowić koszt uzyskania przychodu – wyrok NSA z 7 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 646/21.

W trakcie aktualizacji
03.10.2024 Podatki

Decydujące dla uznania straty w towarze handlowym za koszt podatkowy jest kryterium należytej staranności podatnika. Nie powinno być ono traktowane w sposób rutynowy, polegający na zastosowaniu utartych schematów, lecz w najbardziej możliwym stopniu w sposób zindywidualizowany, z uwzględnieniem wszystkich uwarunkowań oraz realnych możliwości i środków będących w dyspozycji podatnika – wyrok NSA z 10

W trakcie aktualizacji
03.06.2024 Podatki

Szef KAS potwierdził, że podatnik prowadzący działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatek poniesiony na zakup aparatów słuchowych. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko Dyrektora KIS, który odmówił podatnikowi takiego prawa.

W trakcie aktualizacji
06.05.2024 Podatki

W przypadku zwrotu środków z PPK przed ukończeniem przez pracownika 60 roku życia do kosztów uzyskania przychodu pracownika można zaliczyć wszystkie wpłaty dokonane na rachunek PPK, tj. wpłaty sfinansowane ze środków pracownika, przez pracodawcę oraz z Funduszu Pracy (dopłaty roczne i wpłata powitalna) – wyrok NSA z 18 stycznia 2024 r., sygn. akt II FSK 435/21.

W trakcie aktualizacji
04.01.2024 Podatki

Kosztem uzyskania przychodu z tytułu wystąpienia z przekształconej spółki niebędącej osobą prawną jest wartość bilansowa udziału występującego wspólnika w spółce przekształcanej, ustalana na dzień jej przekształcenia – wyrok NSA z 6 września 2023 r., sygn. akt II FSK 2595/20.

W trakcie aktualizacji
30.10.2023 Podatki

Podatnik, który wykupił z leasingu samochód osobowy i zamierza wprowadzić go do ewidencji środków trwałych, nie może ustalić dla tego pojazdu indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

W trakcie aktualizacji
10.10.2023 Podatki

Z uwagi na awarię samochodu musiałem wynająć inny samochód osobowy. Jak rozliczyć wydatki eksploatacyjne dotyczące tego samochodu takie jak paliwo? Samochód ten wykorzystuję również do celów prywatnych.

W trakcie aktualizacji
28.09.2023 Podatki

Działalność w Internecie przybiera coraz szerszy zasięg. Oprócz tradycyjnej sprzedaży towarów za pośrednictwem sklepów internetowych coraz popularniejszą formą działalności w Internecie jest prowadzenie blogów, kanałów czy platform internetowych, sprzedaż reklam na prowadzonych stronach internetowych, a także dzierżawa czy sprzedaż praw do stron i domen internetowych. Wszystkie te czynności wymagają

Artykuł nieaktualny

Zdarza się, że podatnicy podatku dochodowego otrzymują lub płacą różnego rodzaju odsetki. W raporcie na przykładach omówiono zasady, na jakich odsetki stanowią przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodów. Opisano również ich ich odrębność księgową. Całość wzbogacono praktycznymi przykładami oraz wyjaśnieniami organów podatkowych i sądów administracyjnych.

W trakcie aktualizacji
12.06.2023 Podatki

Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną w sprawie możliwości ewidencjonowania w pkpir wydatków na podstawie faktur, które nie zawierają daty wystawienia. Pierwotnie – w interpretacji indywidualnej z 4 czerwca 2019 r. – Dyrektor KIS zajął stanowisko, że tak wystawiona faktura nie może być podstawą wpisu w pkpir. Szef KAS uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W interpretacji zmieniającej z

Artykuł nieaktualny
01.12.2022 Podatki

W 2023 r. podatnicy nie mogą już dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. oraz zaliczać ich do kosztów podatkowych. Takie prawo przysługiwało im tylko do końca 2022 r. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

W trakcie aktualizacji
07.11.2022 Podatki

Ze względów ekonomicznych podatnik ma zamiar wypłacić tylko zaliczki na poczet wynagrodzenia pracowników. Jak takie wypłaty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Artykuł
15.11.2021 Podatki

Nie wszystkie wydatki podatników stanowią koszty w podatku dochodowym. Wydatek, by zostać uznanym za koszt podatkowy, powinien zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu ich zachowania albo zabezpieczenia. Dodatkowo wydatek taki nie może być wymieniony w katalogu kosztów określonych w art. 16 ust. 1 updop i art. 23 ust. 1 updof. Należy zauważyć, że definicja sformułowana

Artykuł
05.11.2021 Podatki

Podatnicy wnoszący do spółki aport w postaci swojej wierzytelności wobec tej spółki mogą do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia aportu zaliczyć kwotę tej wierzytelności - wyrok NSA z 14 lipca 2021 r., sygn. akt II FSK 2977/18.

Poprzednia Następna