Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
27.11.2023 Podatki

Od stycznia 2024 r. zacząłem prowadzić działalność jako lekarz. Zawarłem kontrakty na usługi medyczne z kilkoma zakładami opieki zdrowotnej. Zgodnie z zawartymi umowami za wykonane usługi medyczne będę wystawiał na rzecz zakładu opieki zdrowotnej fakturę w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po zakończeniu miesiąca obliczeniowego. Wypłata należności za wykonanie umowy nastąpi ostatniego dnia

W trakcie aktualizacji
11.03.2022 Podatki

Nabycie karty uprawniającej do nabycia świadczeń opieki zdrowotnej w ramach klasycznych zabiegów termalnych może korzystać ze zwolnienia z VAT . Prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT jest tu jednak obwarowane kilkoma warunkami, które muszą być spełnione, aby uznać tę czynność za ściśle związaną z opieką medyczną.- wyrok TSUE z 13 stycznia 2022 r. w sprawie C-513/20.

Artykuł
11.01.2018 Podatki

Minister Finansów wydał interpretację ogólną, wyjaśniając, w jakich przypadkach dostawy towarów i usługi wykonywane na rzecz placówek leczniczych przez podmioty zewnętrzne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.

Artykuł
17.05.2016 Podatki

Usługi zdrowotne wykonane przez podatnika ponad limit ustalony w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia (dalej: NFZ) są nieodpłatne. Przychód z tytułu ich wykonania powstanie dopiero po uznaniu tych świadczeń przez NFZ, który może za nie zaoferować wynagrodzenie. W przypadku uznania świadczeń przez NFZ przychód u podatnika wykonującego te świadczenia powstanie w momencie wystawienia faktury przez

Porada
05.01.2015 Podatki

Jaką stawką VAT opodatkować wypożyczenie sprzętu medycznego do fototerapii noworodków w celu zwalczenia żółtaczki poporodowej w domu?

Porada
20.05.2011 Podatki

Czy świadczenie usług wydawania orzeczeń lekarskich dla kandydatów na kierowców (prawo jazdy kategorii B) są obecnie opodatkowane podatkiem VAT?

Porada
17.05.2011 Podatki Kadry i płace

Świadczymy m.in. usługi w zakresie wykonywania okresowych badań lekarskich dla pracowników. Wiemy, że zmieniły się przepisy ustawy o VAT w tym zakresie. Czy w związku z tym po 1 stycznia 2011 r. w dalszym ciągu możemy korzystać ze zwolnienia, czy powinniśmy objąć je podatkiem - jeśli tak, to w jakiej stawce?

Porada
29.05.2005 Podatki

Czy marża na sprzedaży zwolnionej (85.14.15) jest opodatkowana VAT-em i stanowi tym samym kwotę brutto, czy też jest zwolniona z VAT podobnie jak sprzedaż, której dotyczy?

Porada
29.03.2004 Podatki

Czy opłacanie dodatkowych usług medycznych przez pracodawcę w formie ryczałtu jest przychodem dla pracownika? Jak określić korzyści ekonomiczne, skoro pracownik może, ale nie musi skorzystać z dodatkowych usług medycznych? Czy świadczenia te stanowią podstawę do naliczenia składek ZUS?

Porada
29.01.2004 Podatki

Nasza spółka opłaca pracownikom prywatne leczenie zdrowotne. Czy to prawda, że nie możemy zaliczyć ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu? Czy możemy wobec tego sfinansować te świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czy wartość opłaconych świadczeń stanowi przychód pracowników? Proszę o wytłumaczenie, w jaki sposób należy rozliczyć opłacane usługi medyczne.