Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji

W związku z zakończeniem umowy leasingu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w lipcu 2024 r. wykupiła leasingowany samochód osobowy. Na potrzeby bilansowe umowa była zakwalifikowana jako leasing finansowy, natomiast na potrzeby podatkowe jako leasing operacyjny. W ciągu całego okresu trwania umowy leasingu samochód był użytkowany na cele mieszane. W październiku 2024 r. jest planowana sprzedaż wykupionego

W trakcie aktualizacji
03.04.2023 Podatki

Niedawno nabyłem samochód osobowy. Zamontowałem w nim instalację gazową za 5700 zł brutto. Czy taka instalacja zwiększa wartość początkową tego samochodu jako środka trwałego?

W trakcie aktualizacji
14.02.2022 Podatki

Teściowie użyczyli podatnikowi samochód na potrzeby rozpoczętej działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji powstaje u niego przychód opodatkowany PIT?

Artykuł
28.04.2020

Po upływie półtora roku od wejścia w życie zmian w zakresie rozliczania w PIT i CIT kosztów używania samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, MF zdecydował się wydać objaśnienia w tej sprawie. Wyjaśnił w nich m.in., jak rozliczać umowy leasingu zawarte przed 1 stycznia 2019 r., kto i od kiedy może stosować podwyższony limit amortyzacji dla samochodów elektrycznych oraz w jaki

Artykuł
20.02.2019 Podatki

Znowelizowane z początkiem 2019 r. przepisy dotyczące rozliczania w kosztach wydatków związanych z samochodami osobowymi budzą wątpliwości podatników. Chodzi m.in. o koszty ubezpieczeń takich pojazdów.

Artykuł
02.06.2015 Podatki

Od 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowelizacja wprowadzana jest głównie pod hasłem przeciwdziałania oszukańczym praktykom oraz wyłudzaniu VAT. Dotyczy rozszerzenia stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia. Odnosi się także do innych zagadnień, takich jak: ulga na złe długi, informacje podsumowujące czy składanie zabezpieczeń w formie kaucji gwarancyjnych.

Porada
17.05.2006 Podatki

Jesteśmy spółką z o.o. z trzema udziałowcami. Prezes spółki (nie jest udziałowcem) chce korzystać z własnego samochodu osobowego. Jakie skutki podatkowe w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i VAT rodzi podpisanie umowy użyczenia samochodu prezesa ze spółką? Czy w takiej sytuacji należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu? W jaki sposób dokumentować koszty użytkowania pojazdu?

Porada
17.02.2006 Podatki

Czy spółka jako najemca samochodów osobowych może zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów całość wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Porada
13.11.2005 Podatki

Zawieramy kolejną umowę ubezpieczenia (AC, OC, NNW) samochodu osobowego, zakupionego w zeszłym roku za kwotę większą niż 20 000 euro. W pierwszym roku, kiedy zawieraliśmy umowę ubezpieczenia, składkę na jego ubezpieczenie wyliczyliśmy wskaźnikiem, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy przy kolejnym ubezpieczaniu tego samochodu należy ponownie ustalić

Poprzednia Następna