Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni najpóźniej do 7 października 2023 r. zakończyć wykonywanie przez nich pracy w tym trybie. Należy więc zdecydować, czy pracownicy będą wykonywali pracę zdalną w pełnym wymiarze, pracę hybrydową czy pracę w trybie stacjonarnym.
Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy, które regulują wykonywanie pracy zdalnej. Poniżej przedstawiamy procedurę wprowadzenia pracy zdalnej w zakładzie pracy na podstawie uzgodnienia. Według tej procedury pracodawca, który chce, żeby pracownicy pracowali zdalnie, powinien postąpić w następujący sposób:
Urzędnicy państwowi oraz samorządowi mogą świadczyć pracę zdalną na ogólnych zasadach uregulowanych w Kodeksie pracy. Natomiast praca zdalna funkcjonariuszy służb mundurowych może odbywać się wyłącznie na polecenie przełożonego wydane w nadzwyczajnych okolicznościach związanych z zagrożeniem chorobami zakaźnymi.
Pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy uzgodni z nim, że urlop ten będzie wykorzystany w ramach kolejnej umowy o pracę zawieranej bezpośrednio po zakończeniu dotychczasowego stosunku pracy. Takie porozumienie najlepiej sporządzić w formie pisemnej.
Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.
Od 6 października br. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: Fundusz) nie musi już obligatoryjnie umarzać należności przedsiębiorców, w stosunku do których egzekucja okazała się bezskuteczna. W związku z tym ci przedsiębiorcy powinni się liczyć z możliwością ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego i egzekwowania od nich należności w przyszłości. Ponadto został ustalony 1-miesięczny
W restauracji jest zatrudnionych 8 osób. Ze względu na złą kondycję finansową firmy właścicielka planuje rezygnację z lokalu, w którym do tej pory prowadziła działalność gospodarczą, i otwarcie zamiast jednej dużej restauracji kilku mniejszych punktów. Przez okres przygotowywania nowych punktów do rozpoczęcia działalności restauracja będzie funkcjonowała nadal, ale będzie obsługiwała tylko imprezy
Prowadzimy sieć sklepów ze sprzętem narciarskim. Spółka zatrudnia kilkunastu pracowników, jednak w sezonie letnim dla części z nich nie ma pracy. Przez kilka miesięcy w roku pracownicy ci właściwie nie pracują, otrzymują jednak wynagrodzenie. Czy jest możliwe „wypożyczenie” takich pracowników innemu pracodawcy i na przykład udzielenie im w tym czasie urlopu bezpłatnego?
Dokonana w 2002 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła możliwość zawarcia przejściowego porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników, niż wynikające z umów o pracę. Regulacja kodeksowa dotycząca porozumienia jest dosyć ogólna, co powoduje trudności w jej stosowaniu. Duże wątpliwości budzi zwłaszcza kwestia warunków umów o pracę, które można na podstawie porozumienia