Podanie przez właściciela nieruchomości informacji o powierzchni użytkowej zajmowanej przez przedsiębiorców będących jego najemcami nie narusza, co do zasady, tajemnicy przedsiębiorstwa. Jeżeli przedsiębiorca nie poda takiej informacji organowi podatkowemu, może być ukarany karą porządkową, o której mowa w art. 262 Ordynacji podatkowej (wyrok NSA z 29 maja 2020 r., sygn. akt II FSK 2755/19).
Już wkrótce zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która wprowadza nową, bardziej rygorystyczną definicję tajemnicy przedsiębiorstwa. Dlatego w aktach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy lub zarządzeniach, pracodawca powinien dla rozwiania wątpliwości sprecyzować, jakie informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i jakie są reguły zachowania tej tajemnicy
Od 19 października 2014 r. przedsiębiorcy biorący udział w postępowaniu o uzyskanie zamówienia publicznego muszą udowodnić, że są w stanie zrealizować ofertę, jeśli jej cena jest rażąco niska. Dodatkowo to przedsiębiorcy muszą wykazać, iż określone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli chcą zastrzec ich ujawnienie w toku postępowania o udzielenie zamówienia. Zamawiający będą mogli
Obowiązkiem pracodawcy jest zachowanie w tajemnicy wysokości wynagrodzeń pracowników. Jeżeli zatrudniający ujawnia takie informacje, naraża się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika, a w konsekwencji może zostać pozwany o wypłatę zadośćuczynienia z tego tytułu.
Jeden z moich pracowników podczas spotkania towarzyskiego opowiedział o planowanym wprowadzeniu przez moją firmę nowej usługi. Przypadkiem na tym przyjęciu był pracownik firmy konkurencyjnej, który przekazał tę informację swojemu pracodawcy. Czy mogę za to zwolnić mojego pracownika dyscyplinarnie?