Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
13.02.2023 Kadry i płace

Sejm 8 lutego 2023 r. uchwalił dużą nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą tzw. dyrektywy „work-life balance”. Nowelizacja przewiduje m.in. zmianę zasad korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem, wprowadza też nowy urlop opiekuńczy. Ponadto zmienią się zasady ochrony stosunków pracy pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę zawartych na czas określony.

Artykuł
07.07.2020 Kadry i płace

Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez pracodawcę lub pracownika. Należy je sporządzić na piśmie. W przypadku pracowników pracujących na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Artykuł
15.10.2018 Kadry i płace

21 listopada 2018 r. minie 33-miesięczny limit zatrudnienia na czas określony pracowników, którzy co najmniej od 22 lutego 2016 r. świadczą pracę na podstawie umów na czas określony. Kontynuacja ich zatrudnienia po 21 listopada 2018 r. oznacza, że ich umowy o pracę z mocy prawa przekształcą się w umowy na czas nieokreślony.

Porada
22.12.2008 Kadry i płace

Przed końcem umowy o pracę zawartej na czas określony podpisaliśmy z pracownikiem kolejną umowę, tym razem na czas nieokreślony. Jednak następnego dnia pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i chcielibyśmy z nim rozwiązać umowę o pracę. Czy możemy rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, mimo że kolejny stosunek pracy jeszcze się nie rozpoczął

Porada
13.07.2005 Kadry i płace

Po zakończeniu umowy terminowej ponownie zatrudniłem pracownicę na stanowisku szwaczki na podstawie umowy o pracę na czas określony na okres 5 miesięcy. Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę nad pracownikami, wydał pracownicy zaświadczenie stwierdzające przeciwwskazania do pracy na powyższym stanowisku pracy. Czy w takiej sytuacji mogę z nią rozwiązać umowę o pracę w trybie wypowiedzenia? Jakie tryby