Porady i artykuły

Artykuł nieaktualny

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia 2022 r.

Porada aktualna
05.07.2022 Podatki

Podatnik prowadzi pkpir. Od niedawna korzysta ze środka trwałego wziętego w leasing. Częścią raty leasingowej są odsetki. Kiedy należy je zaliczyć do kosztów podatkowych?

Artykuł

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy

Artykuł
02.10.2018 Rachunkowość firm

1 stycznia 2019 r. - to data planowanego wejścia w życie wielu korzystnych zmian w ustawie o rachunkowości. Projekt przewiduje m.in rozszerzenie katalogu jednostek mikro i małych, jak również częściowe zbliżenie rachunkowości do przepisów podatkowych (np. w zakresie amortyzacji i leasingu). Przedstawiamy tabelaryczny przegląd proponowanych rozwiązań. Będą one miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań

Artykuł
29.06.2018 Rachunkowość firm

Ministerstwo Finansów planuje uproszczenie sprawozdań finansowych małych firm. Tym razem nie chodzi już o jednostki mikro (dla których zmiany w ustawie o rachunkowości weszły w życie 5 września 2014 r.), ale o inną pokaźną grupę jednostek gospodarczych, tzw. jednostek małych. Nie są to jedyne zmiany, które resort finansów przewiduje wprowadzić w ustawie o rachunkowości. Przedstawiamy główne kierunki

Artykuł
02.10.2015 Rachunkowość firm

23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są "adresatem" wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń. Wiele zmian nakłada nowe obowiązki na wybrane jednostki (np. więcej jednostek musi sporządzać sprawozdanie

Artykuł
26.02.2014 Podatki

Wstępna opłata leasingowa to opłata jednorazowa o odmiennym charakterze niż raty leasingowe. Dlatego należy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, a nie proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu - wyrok NSA z 17 grudnia 2013 r. (sygn. akt II FSK 2906/11).

Artykuł

Nasza firma zawarła umowę leasingu samochodu osobowego. Dla celów bilansowych jest to leasing finansowy, natomiast dla celów podatku dochodowego - leasing operacyjny. W jaki sposób należy rozliczyć faktury za korzystanie z tego auta do celów podatku dochodowego i VAT oraz jak ująć je w ewidencji księgowej?

Porada
12.02.2012 Podatki

Spółka zawarła umowę leasingu finansowego, w której przewidziano, że koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu będą refakturowane na spółkę jako korzystającego. Z uwagi na duże wątpliwości w temacie refakturowania kosztów ubezpieczenia w leasingu spółka obawia się, czy w przedstawionej sytuacji koszty ubezpieczenia będzie mogła zaliczyć do kosztów podatkowych.

Artykuł
17.04.2011 Podatki

Polskie prawo podatkowe nie definiuje pojęcia "refakturowanie". Dopiero od 1 kwietnia 2011 r. w ustawie o VAT wprowadzono przepis art. 8 ust. 2a, którego treść odpowiada wypracowanemu w praktyce pojęciu "refakturowanie".

Porada
02.11.2010 Podatki

W ramach leasingu operacyjnego nasza spółka wykorzystuje specjalistyczne maszyny. Często mamy przestoje spowodowane brakiem zleceń. Maszyny nie pracują także w trakcie ich napraw czy przeglądów. Czy w takim przypadku możemy zaliczać do kosztów ponoszone opłaty leasingowe? Taki sam problem mamy ze środkami trwałymi, które stanowią naszą własność, a dokonywane są od nich odpisy amortyzacyjne.