Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.
Od 6 października br. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: Fundusz) nie musi już obligatoryjnie umarzać należności przedsiębiorców, w stosunku do których egzekucja okazała się bezskuteczna. W związku z tym ci przedsiębiorcy powinni się liczyć z możliwością ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego i egzekwowania od nich należności w przyszłości. Ponadto został ustalony 1-miesięczny
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 2-17.12.2010 r.
Od 1 stycznia 2018 r. każdemu płatnikowi składek zostanie przydzielony indywidualny numer rachunku składkowego. Oznacza to, że będzie on wpłacał wszystkie składki do ZUS na indywidualne konto jednym przelewem, a nie jak dotychczas za pomocą trzech przelewów. Natomiast KRUS zamierza umożliwić rolnikom opłacanie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za pomocą bezpośrednich
5 września 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych. Wprowadziła ona definicję faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę, przez co ułatwiono pracownikom ubieganie się o zaliczki na poczet przyszłych świadczeń pracowniczych. Ponadto prawo do ubiegania się o świadczenia ze środków FGŚP przyznano zatrudnionym przez pracodawcę członkom jego rodziny.
W styczniu 2011 r. wypłacimy wynagrodzenie roczne pracownikowi, z którym umowa o pracę zawarta na pełny etat została rozwiązana 31 lipca 2010 r. Czy od "trzynastki" wypłacanej po rozwiązaniu stosunku pracy musimy naliczyć i opłacić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?