Podatnik CIT, który ponosi wydatki na ubezpieczenie księgowych od odpowiedzialności za błędy, nie zaliczy wydatku na polisę do kosztów uzyskania przychodów. W kosztach podatkowych mogą być bowiem rozliczone wydatki na ubezpieczenia na życie czy od wypadku przy pracy i choroby zawodowej. Przepisy updop nie przewidują takiej możliwości w przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Takie stanowisko
Przepisy ubezpieczeniowe przewidują wyłączenia określonych przychodów z podstawy wymiaru składek. Skorzystanie z takich wyłączeń może przynieść pracodawcy wymierną korzyść finansową. Zastosowanie zwolnienia jest jednak obwarowane licznymi, często bardzo szczegółowymi warunkami. Ich nieznajomość może zakończyć się zakwestionowaniem przez ZUS prawa do zastosowania zwolnienia składkowego, a co za tym
Członkowie zarządu oraz rady nadzorczej, dla których spółka nabyła bezimienne ubezpieczenie OC, nie uzyskują z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT - wyrok NSA z 9 grudnia 2020 r., sygn. akt II FSK 2186/18.
Osoba powołana na funkcję członka zarządu sp. z o.o. otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie. Czy spółka jako płatnik może mu pobierać zaliczkę w wysokości 32% zamiast 18%?
Prezes spółki, który nie prowadzi działalności gospodarczej, ale ma podpisaną umowę o zarządzanie spółką dostał zaproszenie na branżową konferencję. Spółka jest gotowa zwrócić koszty uczestnictwa w tej imprezie. Jak powinniśmy potraktować taki wydatek po stronie prezesa?
Członkowie zarządów, rad nadzorczych oraz dyrektorzy objęci bezimienną polisą ubezpieczeniową nie uzyskują przychodu z nieodpłatnych świadczeń. W tym przypadku nie ma możliwości określenia przychodu przypadającego na każdą z ubezpieczonych osób - wyrok NSA z 3 grudnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2984/14.
Obywatel Ukrainy jest właścicielem spółki z o.o. zarejestrowanej w Polsce. Został powołany na stanowisko prezesa zarządu z wynagrodzeniem miesięcznym 5000 zł. Czy od tego wynagrodzenia spółka powinna pobrać podatek zryczałtowany według stawki 20%?
Właściciele udziałów spółki z o.o., a jednocześnie wiceprezes i członkowie zarządu, podpisali umowy zlecenia na pełnienie swoich funkcji. Czy wypłacane wynagrodzenia stanowią koszt uzyskania spółki? Jak powinniśmy to rozliczyć? Czy podlega składkom ZUS i opodatkowaniu VAT?
Czy mogę domagać się spełnienia świadczenia z tytułu zaległych wynagrodzeń od dłużnika, właściciela spółki z o.o. będącego jednocześnie jednoosobowym jej zarządem? W spółce pracowałam do września 2002 r. i nie otrzymałam trzech zaległych pensji (jak i reszta pracowników). Spółka w tym czasie złożyła wniosek o wszczęcie postępowania układowego, który sąd gospodarczy odrzucił. W lutym 2003 r. wygrałam