Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
16.08.2022 Podatki

Podatnicy nie uzyskają już informacji o prowadzonych postępowaniach w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe w standardowym zaświadczeniu o niezaleganiu w podatkach. Mogą uzyskać taką informację składając odrębny wniosek.

Artykuł nieaktualny

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia 2022 r.

Artykuł
15.01.2019 Ubezpieczenia

Zaświadczenie o wysokości przychodu wypłaconego w 2018 r. zatrudnionym emerytom i rencistom należy złożyć do ZUS 28 lutego 2019 r. W przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, przychód uzyskany z tytułu zatrudnienia może wpłynąć na zawieszenie lub zmniejszenie otrzymywanego z ZUS świadczenia.

Artykuł
03.07.2018 Podatki

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach należy do najpopularniejszych, o które wnioskują przedsiębiorcy. Dotychczas jego uzyskanie wymagało osobistej wizyty w urzędzie skarbowym bądź na poczcie. Od niedawna przedsiębiorcy zyskali możliwość złożenia wniosku w tej sprawie również przez internet.

Porada
01.07.2018 Podatki Ubezpieczenia

Płatnicy składek zatrudniający emerytów i rencistów mają obowiązek potwierdzić im wysokość wynagrodzeń wypłaconych w 2012 r. Powinni to zrobić na tyle szybko, aby uprawnieni mogli dostarczyć do ZUS wystawione zaświadczenie najpóźniej 28 lutego 2013 r.

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Jeden z naszych pracowników skończy wkrótce 65 lat i zaraz po osiągnięciu tego wieku będzie chciał przejść na emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia zamierza podać najkorzystniejsze zarobki z lat 1980-1989. Niestety, mieszkanie pracownika i siedziba naszej firmy, w której jest zatrudniony nieprzerwanie od 1975 r., zostały całkowicie zalane w czasie powodzi. Zniszczeniu uległa m.in. dokumentacja

Porada
30.06.2018 Ubezpieczenia

Płatnicy składek zatrudniający emerytów i rencistów muszą do końca lutego br. wystawić zaświadczenie o wysokości przychodu, jaki wypłacili im w 2010 r. W dokumencie tym powinny zostać uwzględnione wypłaty objęte składką na ubezpieczenie emerytalne, a także wypłacone zasiłki w razie choroby i macierzyństwa.

Artykuł
29.06.2018 Ubezpieczenia

Na wniosek pracownika pracodawca musi wystawić zaświadczenie o jego zarobkach na druku ZUS Rp-7. Sposób wypełnienia tego druku wzbudza wiele wątpliwości, szczególnie gdy pracownik osiągał różne składniki wynagrodzenia, a niektóre z nich były zwolnione ze składek. Każdy błąd może wpływać na wysokość świadczenia należnego pracownikowi.

Porada
28.06.2018 Ubezpieczenia

Do końca lutego 2012 r. emeryci i renciści dorabiający do swoich świadczeń muszą rozliczyć się z ZUS. W tym celu zatrudniający ich płatnicy składek zobowiązani są wystawić im zaświadczenia potwierdzające przychód wypłacony w 2011 r.

Porada

Jakie są różnice w definicji samochodu w pdof i VAT? Jak powinno wyglądać zaświadczenie dotyczące pojazdów dla podatku dochodowego, a jak do VAT? Jak wygląda odliczenie paliwa do samochodów w 2011 r.?

Porada
28.06.2018 Ubezpieczenia

Prowadzę punkt świadczenia usług finansowych. Z oferty zaciągnięcia kredytu mogą korzystać m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Zdarzyło się jednak, że otrzymaliśmy sfałszowane zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek. Czy istnieje możliwość weryfikacji takich zaświadczeń?

Porada
27.06.2018 Ubezpieczenia

Do końca lutego 2012 r. emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w 2011 r. dostarczając zaświadczenie płatnika składek lub - jeśli samodzielnie opłacają składki - własne oświadczenie. Na podstawie jednego z tych dokumentów ZUS dokonuje rozliczenia przychodu świadczeniobiorcy.

Porada
17.06.2016 Ubezpieczenia

Nasz pracownik, przebywając na zwolnieniach lekarskich, wykorzystał okres zasiłkowy 182 dni (3 kwietnia 2016 r.). Po tym okresie wziął zaległy urlop wypoczynkowy. W trakcie urlopu, 21 kwietnia 2016 r., poszedł do szpitala na 12 dni i otrzymał zwolnienie do 26 czerwca 2016 r. Ostatnie zwolnienie w okresie zasiłku było związane z inną chorobą niż wcześniejsze, a obecne zwolnienie może być związane z

Porada
02.05.2016 Ubezpieczenia

Płatnicy składek zatrudniający osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny muszą sporządzić i przekazać do ZUS zaświadczenia o kwocie uzyskanego przez te osoby przychodu. Rok rozliczeniowy dla tych osób trwa od 1 marca poprzedniego roku do końca lutego roku bieżącego. W 2016 r. przedsiębiorcy mają czas na przekazanie zaświadczeń do 31 maja.

Artykuł
02.01.2016 Podatki

Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych. Z punktu widzenia podatnika1

Porada
29.05.2014 Ubezpieczenia

Zatrudniamy na umowy o pracę na czas określony kilku emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Czy w przypadku podwyższenia w trakcie roku ich wynagrodzenia ponad dopuszczalne kwoty przychodu jesteśmy zobowiązani informować o tym ZUS?

Artykuł
12.02.2014 Ubezpieczenia

Informację o przychodach emerytów (rencistów) zatrudnionych w 2013 r. płatnik składek powinien przekazać do ZUS do końca lutego 2014 r. W przypadku gdy płatnik nie dotrzyma tego terminu, powinien złożyć ją w ZUS niezwłocznie od ujawnienia faktu, że informacja nie została przekazana.

Artykuł
29.01.2013 Ubezpieczenia

Pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani do poinformowania ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty oraz o kwocie przewidywanego osiągniętego przychodu. Należy to zrobić niezwłocznie po nawiązaniu współpracy z osobą pobierającą takie świadczenie. Po zakończeniu roku pracodawca (zleceniodawca) oraz pracownik (zleceniobiorca) do końca lutego każdego następnego roku muszą zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego

Porada
12.05.2012 Ubezpieczenia

Osoby prowadzące działalność rolniczą, które jednocześnie prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracują przy prowadzeniu takiej działalności i opłacają składki do KRUS, mają obowiązek do końca maja br. powiadomić KRUS o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności pozarolniczej za 2011 r. Jeśli kwota podatku przekroczy 2929 zł, osoby te od 1 czerwca 2012 r. będą podlegać

Artykuł

W relacjach z organami podatkowymi podatnicy i inne podmioty mogą działać osobiście albo za pośrednictwem pełnomocnika. Znaczenie pełnomocnika w sprawach podatkowych stale wzrasta. Podatnik często nie radzi sobie samodzielnie z fiskalizmem organów podatkowych, nieprecyzyjnymi przepisami prawa podatkowego oraz często sprzecznymi ze sobą interpretacjami tych przepisów.

Porada

Od 1 lipca 2011 r. wejdzie w życie zasadnicza część przepisów ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Głównym celem ustawy jest to, by obywatel (także przedsiębiorca), zamiast udowadniać dokumentami określony stan faktyczny lub prawny, mógł składać oświadczenia w miejsce zaświadczeń. Zmiany wprowadzone ustawą likwidują wiele z biurokratycznych obowiązków nałożonych

Porada
22.04.2011 Podatki Ubezpieczenia

Do końca maja br. osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, które w poprzednim roku rozliczeniowym osiągały przychód z działalności zarobkowej, muszą rozliczyć się ze swoich zarobków w ZUS. Aby to było możliwe, zatrudniający ich płatnicy składek muszą im wystawić zaświadczenie potwierdzające wysokość tego przychodu.

Poprzednia Następna