Porady i artykuły

Artykuł
20.01.2019 Ubezpieczenia

Dla osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Zatem prawo do zasiłku chorobowego osoby te nabywają po upływie 90 dni trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do świadczeń chorobowych po pewnymi warunkami przysługuje również osobom współpracującym z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, korzystającym z tzw. ulgi na start.

Porada

Przedsiębiorcom przy prowadzeniu działalności gospodarczej często pomagają członkowie najbliższej rodziny. W określonych okolicznościach przedsiębiorcy są obowiązani do opłacania składek za te osoby jako osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności. Obowiązują tu szczególne zasady ustalania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia ZUS. Przedstawiamy je w artykule.

Porada
28.11.2013 Ubezpieczenia

Od 1 grudnia 2013 r. chcę rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponieważ jest to moja pierwsza działalność, chciałbym skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Czy ulgowe składki będę mógł opłacać również za żonę, która będzie mi pomagała przy prowadzeniu działalności?

Porada

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i zatrudniłem swoją żonę na podstawie umowy o pracę. Mamy z żoną ustanowioną rozdzielność majątkową. Czy w związku z tym powinienem zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych jako pracownika, czy jako osobę współpracującą?

Porada
29.01.2013 Ubezpieczenia

Jestem właścicielem średniej wielkości firmy rodzinnej (przetwórstwo mięsne). Od lutego 2013 r. chciałbym zatrudnić w swojej firmie córkę, która skończyła wydział technologii żywienia na Akademii Rolniczej. Córka nie założyła jeszcze własnej rodziny i mieszka ze mną i moją żoną w jednym gospodarstwie domowym. Dowiedziałem się, że jeżeli zatrudnię w swojej firmie córkę, będę musiał opłacać za nią składki

Porada

W praktyce zdarza się, że osoby fizyczne korzystają przy prowadzeniu działalności gospodarczej z pomocy członków rodziny jako współpracowników. Prowadzenie działalności gospodarczej z pomocą członków rodziny wymaga prawidłowego rozliczenia podatków oraz składek opłacanych za te osoby. W opracowaniu przedstawiamy specyfikę rozliczeń podatkowych i składkowych związanych z taką współpracą. Opracowanie

Porada

Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam na umowę o pracę żonę. ZUS uznał, że nie jest ona pracownikiem, lecz osobą współpracującą oraz nakazał mi zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych z tytułu współpracy. Jednak w dalszym ciągu mamy podpisaną umowę o pracę i wypłacając żonie wynagrodzenie dokonuję rozliczeń podatkowych jak za pracownika. Nie posiada ona innych tytułów do ubezpieczeń społecznych

Porada
12.04.2012 Podatki Ubezpieczenia

Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zamierzam zawrzeć umowę zlecenia z osobą o takim samym jak ja statusie (umowa będzie dotyczyła wprowadzenia określonych danych do systemu komputerowego). Czy w takiej sytuacji będę pełnił rolę płatnika składek i podatku?

Porada
12.04.2012 Podatki Ubezpieczenia

Jestem przedsiębiorcą wykonującym jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 maja chciałbym w swojej firmie zatrudnić na podstawie umowy o pracę (wynagrodzenie powyżej minimalnego) żonę, która jest jednocześnie przedsiębiorcą - wspólnikiem spółki cywilnej. Mamy różne adresy zamieszkania, ale prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Jak powinienem rozliczać za żonę płace i ZUS? Które składniki wynagrodzenia

Porada
22.12.2010 Ubezpieczenia

Planuję rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej i chciałbym zgłosić żonę jako osobę współpracującą. Spełniam warunki do skorzystania z opłacania preferencyjnych składek ZUS, tj. od 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy od niższej podstawy mogę również naliczać składki za żonę? Czy muszę składać deklaracje rozliczeniowe co miesiąc?