Porady i artykuły

Porada aktualna
14.02.2022 Podatki

Teściowie użyczyli podatnikowi samochód na potrzeby rozpoczętej działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji powstaje u niego przychód opodatkowany PIT?

Artykuł
05.04.2020 Podatki Ubezpieczenia

Tarcza antykryzysowa zawiera m.in. rozwiązania w zakresie podatku od nieruchomości, które stanowią pomoc publiczną. Do warunków udzielania takiej pomocy odniósł się Prezes UOKIK, który przypomniał o niezbędnych obowiązkach ciążących na podmiotach ubiegających się o pomoc publiczną i udzielających takiej pomocy. Tarcza antykryzysowa nie zniosła tych obowiązków. Dopuszczalne jest tu jednak stosowanie

Porada

Jeden z naszych pracowników chciałby wykorzystywać w pracy prywatny komputer, drukarkę i skaner, ale bez żadnej rekompensaty z tego tytułu. Zgadzamy się na takie rozwiązanie. Czy możemy zawrzeć z pracownikiem nieodpłatną umowę użyczenia? Jakie byłyby ewentualne skutki podatkowe takiego użyczenia zarówno dla pracownika, jak i dla firmy?

Porada

Spółka zamierza zawrzeć ze swoim pracownikiem umowę użyczenia samochodu osobowego. Pojazd ten będzie użytkowany przez pracownika do celów niezwiązanych z działalnością spółki. Jakie są skutki tej umowy w podatku dochodowym od osób prawnych?

Artykuł

Można zaryzykować twierdzenie, że każda firma korzysta z samochodów w celach służbowych. Rozliczenia podatkowe związane z korzystaniem z samochodów będących własnością firm, leasingowanych oraz prywatnych, mają swoją specyfikę. W opracowaniu tym przedstawiamy rozwiązania podatkowych problemów podatników związanych z korzystaniem z samochodów do celów służbowych.

Porada

Umowa użyczenia jest umową nazwaną, uregulowaną przez przepisy art. 710-719 Kodeksu cywilnego. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przedmiotem użyczenia mogą być zarówno rzeczy ruchome (np. samochód, maszyna, meble), jak i nieruchomości (np. lokal użytkowy lub jego część, działka

Porada

Osoba użyczyła budynku spółce cywilnej, której wspólnikami są brat i żona. Budynek ma być przeznaczony na biuro spółki. Czy któraś ze stron umowy użyczenia będzie w tym przypadku uzyskiwała przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienia tej nieruchomości? Czy koszty eksploatacji budynku (energia elektryczna, telefon, gaz, woda, wywóz śmieci) spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Porada
02.09.2006 Podatki

Spółka z o.o. w Polsce (ze 100% kapitałem holenderskim) zajmująca się transportem podpisała umowę użyczenia na czas nieokreślony nowych ciągników siodłowych Mercedesa od firmy (udziałowca) holenderskiej. Jak wycenić wartość użyczenia tych ciągników dla spółki w Polsce? Jakie rozwiązania są praktykowane, bo stwierdzenie w ustawie o posłużeniu się cenami rynkowymi jest bardzo trudne do określenia. Jak

Porada
17.05.2006 Podatki

Jesteśmy spółką z o.o. z trzema udziałowcami. Prezes spółki (nie jest udziałowcem) chce korzystać z własnego samochodu osobowego. Jakie skutki podatkowe w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i VAT rodzi podpisanie umowy użyczenia samochodu prezesa ze spółką? Czy w takiej sytuacji należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu? W jaki sposób dokumentować koszty użytkowania pojazdu?

Artykuł
17.03.2006 Podatki

Umowa użyczenia jest jedną z nazwanych umów przewidzianych w Kodeksie cywilnym. Jej istotą jest to, że użyczający zezwala biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie rzeczy. Fakt nieodpłatności tej umowy może sugerować brak jej skutków podatkowych. Jednak w rzeczywistości one występują. Przedstawiamy je poniżej na przykładzie umowy użyczenia nieruchomości.

Porada
17.02.2006 Podatki

Moja firma wykorzystuje magazyn brata. Podpisałem z bratem umowę użyczenia magazynu. Pokrywam koszty energii, opłat komunalnych (wywóz śmieci, opłaty za wodę), napraw eksploatacyjnych, płacę podatek od nieruchomości. Czy te wydatki są kosztem?

Porada

Jako gmina niezwykle często mamy do czynienia z problemem rozliczenia użyczeń budynków i gruntów. Często zwracają się do nas z pytaniami o podatki osoby fizyczne i spółki komunalne pragnące użyczyć swych lokali współpracującym z gminą stowarzyszeniom. Jakie są podatkowe zasady dokonywania takich transakcji? Co z podatkiem dochodowym, VAT i od nieruchomości?

Porada
28.11.2005 Podatki

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu nieruchomości i powierzchni magazynowych użycza spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nieruchomości w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to nieodpłatna umowa użyczenia. Jakie skutki podatkowe dla spółki ma ta umowa?

Porada
13.11.2005 Podatki

Nasza spółka zalicza bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty (tj. koszty benzyny, wynajmu) związane z wynajęciem samochodów przez pracowników w trakcie zagranicznej podróży służbowej. Tak samo postępujemy z samochodami będącymi w użyczeniu, gdy leasingowane samochody są w serwisie. Czy organy skarbowe mogą zakwestionować postępowanie spółki?

Porada
13.11.2005 Podatki

Czy na podstawie umowy użyczenia samochodu ciężarowego (powyżej 3,5 tony) można odliczać VAT od paliwa i zakupu części? Czy taką umowę należy zarejestrować w urzędzie skarbowym?

Porada

Rodzice kupili samochód na kredyt. Następnie użyczyli go synowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Syn spłaca raty kredytu. Czy fiskus zaneguje taką umowę użyczenia? Czy odsetki są kosztem uzyskania przychodu dla syna?

Porada
28.06.2005 Podatki

Jeśli pracownik wykonuje podróż służbową pożyczonym samochodem, to czy powinien mieć zawartą umowę użyczenia z pożyczającym? Czy pracodawca zwróci koszty podróży służbowej w takim przypadku, biorąc pod uwagę, że samochód pracownika, który jest zazwyczaj wykorzystywany do podróży służbowych, ma pojemność mniejszą niż 900 cm3, a pożyczony samochód większą od 900 cm3?

Artykuł
29.05.2005 Obrót gospodarczy

W ostatnim numerze Mk opublikowaliśmy wybór interpretacji urzędów skarbowych związanych z użytkowaniem i użyczeniem. Podjęliśmy ten temat ze względu na to, że pomylenie tych pojęć niesie konsekwencje podatkowe.

Porada

Na podstawie umowy użyczenia zawartej z miastem (gminą) otrzymaliśmy koparkę hydrauliczną na czas nieokreślony. Koparkę mamy wykorzystywać w ramach wykonywanych statutowo prac i nie wolno nam oddać jej do korzystania osobom trzecim. Umowa ta nie daje nam prawa do nabycia tej koparki po pewnym czasie. Czy właściwe jest zaliczenie tej koparki zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości do naszych

Artykuł
29.12.2004 Obrót gospodarczy

Umieszczenie w umowie ograniczeń prawa do zajmowania części nieruchomości nie stoi na przeszkodzie temu, aby zajmowanie to miało charakter wyłączny w stosunku do innych osób, nieuprawnionych ani przez ustawę, ani przez umowę do wykonywania swojego prawa wobec będącej przedmiotem umowy najmu rzeczy - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości (C-284/03).

Poprzednia Następna