Strony stosunku pracy mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. Od 26 kwietnia 2023 r. zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące zatrudniania na podstawie umów terminowych. Pracownikom zatrudnionym na czas określony trzeba bowiem podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę oraz skonsultować rozwiązanie takiej umowy z organizacją związkową.
Umowa o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży, powinna zostać przedłużona przez pracodawcę do dnia porodu. Dotyczy to również umów na okres próbny zawartych na okres dłuższy niż 1 miesiąc.
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.
W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego chcemy zatrudnić pracownika na stanowisko palacza centralnego ogrzewania w naszej spółdzielni. Nie wiemy, jak długo będziemy potrzebować tego pracownika. Jakiego rodzaju umowę o pracę najlepiej z nim podpisać i na jaki okres?